bilim ve teknoloji haberleri

1 Milyon Dolarlık Güneş Enerjisi Yatırımı!

0 0

Son dönemlerde güneş enerjisine yönelik Türkiye’de önemli adımlar atılırken geniş bir alanda 1 milyon dolara mal olacak yeni bir santralin yapılacağı belirtildi. Santralle ilgili düzenlenen toplantıda detaylı özellikler paylaşılırken elektrik üretimi için güneş enerjisinden yararlanılarak büyük bir kazancın sağlanacağı belirtildi.

Karapınar’da Yapılacak

Konya’nın Karapınar ilçesinde yapılacak olan bu güneş enerjisi santrali ile birlikte 600 bin evin enerji ihtiyacının tamamen çevreci imkanlar ile karşılanabileceği belirtilirdi. Benzer projelerin önümüzdeki yıllarda daha da artırılması ile birlikte enerji ihtiyacının güneşten karşılanması, ekonomik anlamda da Türkiye’nin önemli bir tasarruf sağlayabileceği belirtildi. Güneş santralinden elde edilecek olan enerjinin bazı illerin tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olması bu bölgelerde tamamen güneş enerjisine bağımlı bir şekilde ihtiyacın karşılanmasını sağlayacak. Bu bakımdan ekonomik ve çevreci çözümlerden birisi olan güneş enerjisinin daha fazla bölgede kurulması da bu projenin elde edeceği başarıyla mümkün olacak.

Süre 36 Ay

Yapılacak çalışmaların önümüzdeki yıllarda tamamlanmasıyla birlikte Güneş santralinin aktif hale gelmesi beklenirken çalışmalar için öngörülen sürenin 36 ay olduğu belirtildi. Öyle ki 36 ay sonra enerji santralinin tamamen aktif hale getirilmesi bekleniyor ve ihalede de bu yönde şartlar hazırlanmış durumda.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: