bilim ve teknoloji haberleri

Alternatif Enerjili Araçlar TÜBİTAK Etkinliğinde Yarıştı

0 0

Bu yıl Kocaeli’nde başlatılan yeni bir proje ile birlikte Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde hem yeni projelerin geliştirilmesi hem de alternatif enerjiler de vurgu yapılabilmesi adına özel bir yarış etkinliği düzenlendi. “Alternatif Enerjili Araç Yarışları” araç yarışları adı verilen yarışlarda alternatif enerji kullanan yeri araçlar birbirine karşı üstünlük kurmaya çalışırken Türkiye’den böyle projelerin çıkması da oldukça sevindirici olarak kabul edildi.

TÜBİTAK Devrim Yaratıyor!

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin yaptığı açıklamada gelişmelere destek vermek amacıyla böyle bir projenin faaliyete geçirildiğini söyledi. Yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarının dünyanın geleceği için çok önemli olduğunu söyleyen Arif Ergin, Türkiye’de bu alanda dikkat çekmek ve projelerin geliştirilmesini sağlamak adına böyle bir projenin faaliyete geçirildiğini belirtti.

TÜBİTAK olarak yapılan pek çok yeni proje ile birlikte Türkiye’nin üretmeye başladığını belirten Arif Engin özellikle yenilenebilir enerji kaynağı alanında yapılacak çalışmalar ile birlikte Türkiye’den çok önemli projelerin çıkacağına inandığını ve yapacakları destekler ile birlikte bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişilere gerekli tüm imkanları sunacaklarını belirtti.

Yarışmalarda pek çok üniversite ekibi birbirine karşı ciddi bir mücadele verdi. Özellikle körfez yarış pistinde yapılan son yarışta hidromobil olarak adlandırılan hidrojenle çalışan araçlar yarıştı. Yarışların sonucunda ise Yıldız Teknik Üniversitesi birinci, Anadolu Üniversitesi ikinci, Çukurova Üniversitesi üçüncü oldu.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: