bilim ve teknoloji haberleri

Apple, bazı iPhone’ları yavaşlattığını itiraf etti.

91

Ömrü azalan piller

Apple, eski iPhone’ların kullanımını kasıtlı olarak yavaşlattığını doğruladı ve ömrü azalan piller nedeniyle cihazların kapanmasını önlemek için bunu yaptığını açıkladı. Apple, telefonunuzu korumak için bunu yaptığını söylüyor. Telefonlardaki lityum iyon pillerin ömrü azaldıkça, telefonun beklenmedik şekilde kapanmasına neden olmaktaydı. Şirket, telefonların biraz daha yavaş çalışması anlamına gelen beklenmedik kapanmaları durdurmak için bir güncelleme yayınladı.

Ancak Apple’ın telefonun hızını düşürdüğü iddia eden bilgi ya da itiraf, “planlı eskime” üzerine dolaşan bir komplo teorisine girdi. Yeni ürünler piyasaya çıktıktan sonra, Apple kasıtlı olarak iPhone’unuza kafa karıştırıyor ve sizi sinirlendiriyor ve sizi yükseltmek için para harcamaya zorluyor.

Apple’ın eski iPhone’ları yavaşlattığı hakkındaki veriler, komplo teorisinin doğru olduğu anlamına gelmiyor. İşletim sisteminde nispeten yeni bir değişiklik, yavaşlamaları hızlandırdı. Ancak sistem güncellemesi, komplo teorisinin dolaşımını sürdürdüğünü gösteriyor: Apple’ın, olanları itiraf etmesi için bir uzman ve bir viral Reddit yazısı tarafından bağımsız bir soruşturma başlattı.

ömrü azalan piller

Tüm bu olaylar bir Reddit postasıyla başladı – ve bir Apple itirafıyla sona erdi
IPhone 6, 6s ve 6s Plus cihazlarına sahip olan insanlar bu yılın başlarında, yeterli pilleri olsa bile kendiliğinden kapandığını belirtti. Bu genellikle telefonunuzda bir oyunun ortasında veya bir uygulamayı indirirken pilden “pik akım talepleri” sırasında oluyordu.

Bu kullanıcılar, telefonlarını çevrimiçi duruma getirmek için telefonlarını sürekli şarj etmek zorundaydı. Apple bu hatayı kabul etti ve şirketin konuyu büyük oranda düzelteceğini söylediği işletim sistemi yazılımının iOS 10.2.1 güncelleştirmesinde bir düzeltme ekledi. Telefonlar artık kapanmadı, ancak kullanıcılar göre, yavaşladılar.

Geçen hafta bir Reddit yazısı sonrası ömrü azalan piller bu yavaşlık sorunları için suçlu olabilir önerisi patladı.

Primate Labs’ın kurucusu ve Geekbench geliştiricisi olan John Poole, bu hipotezi ele aldı ve Geekbench’in kullanıcıların iPhone 6 ve 7 cihazlarında yaptığı performans testi verileriyle karşılaştırdı.

Yaklaşık 100.000 telefon örneğindeki bu verileri analiz etti ve iOS’un farklı sürümlerinde onbinlerce sonuca ulaştığını söyledi. Özellikle, Apple, kapatma hatasını düzeltmeden önceki sürüm olan iOS 10.2.0’a ve iOS’a baktı. (Ayrıca daha yeni bir yazılım güncellemesi olan 11.2.0 de dahil olmak üzere sonraki sürümlere baktı.)

Analizi, güncelleme sonrasında işlemcilerin kapanma sorununun düzeltilmesi anlamına geldiğini, sorunun yaygın olduğunu ve söylediği gibi telefonların (ömrü azalan piller) yaşlanmaya devam etmesi durumunda daha da kötüleşeceğini ortaya koydu. ”

Poole ve diğerleri, eski piller ile yavaş performans arasındaki bağlantının ilk iPhone 6 aksaklığıyla ilişkili olduğunu ve Apple’ın sabitlemede pillerin aşırı yüklenmesini önlemek için sistemi yavaşlattığını düşünüyorlardı. (Pillerini değiştiren iPhone 6s kullanıcılarının daha hızlı telefonları olduğunu belirtti.)

Ve iPhone 7’de kendiliğinden kapanma sorunları yoktu, ancak Poole’un sonuçları daha sonraki güncellemelerde yavaşlamış olduğunu gösterdi.

Telefon kapatıldıktan sonra, telefonun tekrar açılmasının tek yolunun bir şarj cihazına takılı olması gerekliydi,

“Bu yüzden, Apple bu düzeltme ile, işlemciyi aşırı yüklenmeden temel olarak sınırladı. Ancak bunun tersi şu ki işlemci, yeni bir pille yeni bir telefonda olabildiğince hızlı çalışamıyor. “

Apple Açıklaması;

Amacımız genel performansı ve cihazlarının ömrünü uzatan müşterilere en iyi deneyimi sunmaktır. Lityum iyon piller, soğuk şartlarda, düşük bir pil şarjına sahipken veya zamanla eskimeleri pik akım taleplerini karşılamaz ve bu da elektronik bileşenlerinin korunması için cihazın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilir.

Geçen yıl, iPhone 6, iPhone 6 ve iPhone SE’nin, anlık zirveleri yalnızca cihazın beklenmedik bir şekilde bu koşullar altında kapanmasını önlemek için gerektiğinde düzeltmek için bir özellik yayınladık. Şu anda bu özelliği iOS 11.2 ile iPhone 7’ye genişlettik ve ileride diğer ürünler için destek eklemeyi planlıyoruz.

Birçoğu için, Apple’ın yeni telefon almayı insanlara zorlamaya yönelik büyük bir komplonun kanıtı gibi görünüyordu. Ancak Apple’ın açıklaması ve Poole’s, tam tersi açıklaması – Yavaş bir telefon, birdenbire kapanmış bir telefondan daha iyi. İnsanların, yavaş yavaş kapanmış bir telefon yerine, biraz yavaşlamasına neden olması daha olasıdır.

Poole, bu pil açıklamasının meşru olduğunu söyledi. Lityum iyon piller zamanla yaşlanır. Bu aşınma ve yıpranma onları genç iPhone’la aynı şekilde güç ve işleme taleplerini karşılama yeteneği düşük hale getiriyor. Bu aynı zamanda özellikle hızlı bir işlemciye sahip olan iPhone ile daha da yoğunlaşıyor – bu da pillere daha fazla baskı uyguluyor.

Poole, “Apple’ın sanayide en hızlı işlemciye sahip çok ince, çok şık telefonlara sahip olma arzusunun tuhaf birleştiği bir his var” diye açıklıyor.

“Apple’ın tasarladığı bu çok hızlı ve çok ileri teknoloji işlemcileri kullanmasına rağmen – Android telefonlar daha yavaş işlemciler kullanıyor olabilir – bu hızlı işlemciler pile büyük bir talep katıyor” diye ekledi. “Bence bu, özellikle iPhone için benzersiz bir sorun.”

Ancak Apple, bu haftaya kadar daha yavaş hızlarda bulunmayacaktı ve CNN’in belirttiği gibi, iPhone 6 piliniz zayıfsa, şirket size düzenli olarak bildirimde bulunmadı. (Şirket, kapatma sorunları yazılım güncellemesi ile çözülemeyen bazı iPhone kullanıcıları için bazı iPhone sahiplerini uyarır ve pilleri değiştirir.)

Apple 2017’nin başlarında kapanma sorununa ilişkin düzeltmeyi de açıkladı ve pillerin eskimesinin  nedeni kabul edildi. Ancak özellikle yavaş telefon hızları hakkında hiçbir şey söylemedi.

Bu komplo, Poole’un analizinden çok önce de devam ediyordu:

Pil de çok daha hızlı tükenmeye başlamıştı. Ancak aynı şey, benim gibi, Apple ürünleriyle yemin ettikleri birçok insanda yaşanıyor gibiydi. Teknik analistleri aradığımda, mevcut kullanıcılara itilen yeni işletim sisteminin (iOS 7) eski modelleri dayanılmaz derecede yavaşlattığını söylediler. Başlangıçta sınırlı sayıda şarjı olan Apple telefon pilleri, yeni yazılım tarafından boşaltıldı. Bu yüzden Apple’ın pilini değiştirmesi için 79 dolar ödeyebilir veya bir iPhone 5C için belki de 20 dolar harcayabilirim.

Tech blogcular genelde Apple’ın size yeni bir tane satın almak için berbat bir telefon ile işkence yaptığını düşüncesini devretti. Ancak yeni yazılım güncellemelerinin eski telefonlarla karışabildiğini söylüyorlar, çünkü yeni yazılım en yeni model, en hızlı işlemci ve en yeni pil ile birlikte tasarlandı. Genellikle Apple bunun farkına varır ve mümkün olduğu kadar çok glitch düzeltmek için güncellemeleri bülten eder. Ancak her şeyi telafi edemez. Ve iPhone 6’nın kapanması durumunda, geçici çözümler bulmak zorundaydı.

Karşıt nokta – iyi, belki bu telefonlar tam uyumlu olmayan – en son çıkan yazılımlarla güncellenmemelidir – tamamen inandırıcı değildir. Rene Ritchie, 2014 iMore makalesine şöyle devam etti: “Hiç güncellemeyen telefonlar ve tabletler yavaşlama potansiyelinden kaçınmakla birlikte, yeni özellikler, güvenlik güncellemeleri ve bu güncellemeleri gerektiren uygulamaları çalıştırma olanağından kaçınırlar.”

Apple’ın en yeni başvurusu muhtemelen komploları ortadan kaldırmayacak – ya da müşterileri memnun edecektir. Sözleşmenin ihlal edildiğini iddia eden bir sınıf davası davası Perşembe günü federal mahkemede açıldı.

Apple’ın pili değiştirmeyi veya değiştirmeyi kolaylaştırmadığı da var. (Apple’ın pil değiştirme ücreti 79 $ ‘dır – ucuz değil, ancak bir iPhone X maliyeti değil.)

Ancak Poole, değiştirilmesi kolay olsaydı, iPhone’un bir iPhone olmayacağını söyledi. Değiştirilebilir bir pilin daha kalın olması gerekir ve telefonda belirgin bir pil kapağı bulunurdu. “Sanırım Apple’ın yaptığı trade-off bu” dedi. “Çok ince, çok hafif, çok şık telefonları istiyorlar. Ve pili değiştirilemez yaparak, bunu başarabiliyorlar. “

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: