bilim ve teknoloji haberleri

Apple İki Adımlı Kimlik Doğrulama Sistemi

0 1

Apple’ın iki adımlı kimlik doğrulama sistemine geçmeyen kullanıcıları tehdit eden güvenlik açığı Apple tarafından düzeltildi.

Mevcut açıkta e-mail adresi ve doğum günü bilgileri girilerek kişinin hesabının resetlenmesi sağlanabiliyordu. Apple ilk önce şifre sıfırlama sistemini bakıma aldı. Kullanıcılar bu süreç boyunca sistemi kullanamadı. Ardından güvenlik açığı düzeltilmiş bir biçimde tekrar kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Apple Kimlik Açığı direkt olarak kullanılabiliyor olmasa da farklı bir url adresi kullanılarak şifre resetleme bölümüne erişime imkan tanıyordu. Ulaşılan linkte kişinin mail adresini ve doğum günü tarihini girdiğiniz taktirde şifreyi resetleyebiliyordunuz. Apple bu sorunun ortaya çıkmasının hemen ardından sistemi askıya aldı ve üzerinde çalıştıklarına dair bir mesaj yayımladı. Ardından sorun çözüldü ve tekrar aktif oldu.

 

apple-iki-adimli-kimlik-dogrulama-sistemi

Apple’da bu açığın ortaya çıkmasının sebebi yeni olarak çıkartılan iki adımlı apple kimlik doğrulama sistemi. Bu sistemde kimlik hesabınızla giriş yaptıktan sonra cihazınıza gönderilen kodu da sisteme girmeniz gerekiyor. Yeni sisteme geçmeyen kullanıcılar ise Apple’ın açığından etkilendiler. Yeni sisteme geçenler bu açıktan etkilenmemişlerdi.

Yakın zamanda Türkiye’deki kullanıcılar için de aktif olacak apple kimlik doğrulama sistemi iki adımlı yapısı sayesinde üst düzey bir güvenlik olanağı sağlıyor. Apple eski sistem için olan sorunu çözmüş olsa da kullanıcıların yeni kimlik doğrulama sistemine geçmeleri tavsiye ediliyor.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: