bilim ve teknoloji haberleri

Apple Touch ID Sorunu ve Çözümü

18.156

Google’da en çok aranan Touch ID Sorunu – sorunları aşağıda şekillenmiş durumda iOS güncellemesinden sonra dokunma kimliği Touch ID etkinleştirilemiyor veya Touch ID kurulumunu tamamlayamıyor musunuz? Bu yazımızda en yaygın Touch ID sorunlarını derleyerek size yardımcı olacak çözümleri sunacağız.

touch id bu iphone etkinleştirilemiyor, touch id ayarlanması tamamlanamıyor, touch ıd ayarlaması tamamlanamıyor lütfen geri dönüp tekrar deneyin, touch ıd ayarlaması tamamlanamıyor çözüm, touch id tamiri, touch id bu iphone’da etkinleştirilemiyor, touch id değişimi, iphone parmak izi eklenmiyor, touch id bu iphone’da etkinleştirilemiyor hatası, touch id değişimi iphone parmak izi eklenmiyor

Touch ID Sorunu – sorunları

Touch ID, iPhone’unuzu veya iPad’inizi güvenli hale getirmenin ve App Store veya iTunes Store’da alışveriş yapmanın bir yoludur. IPhone 5 ve sonraki sürümlerinde olduğu gibi iPad mini 3/4, iPad Air 2 ve iOS 11/10 çalıştıran iPad Pro’da da mevcuttur.

Bununla birlikte, birçok iPhone kullanıcısı ve daha bir çok kişinin bu sorunu çözmesine yardımcı olmak için Touch ID’yi iOS 11 / 11.1 / 10’a veya en son iOS 11.2’ye güncelledikten sonra etkinleştirmediklerini bildirmiştir.  Bu yazımızda Touch’ın nasıl düzeltileceğini göstereceğiz.

Touch ID sorununda başı çeken 2 problem var.

1- Update yaptıktan sonra Touch ID problemi.

2- Touch ID parmak izimi tanımıyor problemi.

Touch ID Sorunu Nasıl Çözülür?

Touch ID aniden çalışması duruyorsa, parmağınızı tekrar tanımlatmayı deneyin. Bu işlemi yapmadan önce, ellerinizin ıslak-yağlı-kremli ve benzeri şeylerin olmamasına ve özellikle Touch ID sensörünün kirli olmamasına dikkat etmeliyiz.

Touch ID’yi ayarlamak için sırasıyla adımlar şu şekilde;

Ayarlar–Touch ID ve parola — Parolayı girin . Çıkan ekranda, eski parmak izini silin. Daha sonra Parmak izi ekle butonuna tıklayın. Bu şekilde yeniden parmak izi ekleyebilirsiniz.

Touch ID Problemleri 

AppStore’a girerken Touch ID kullanamıyor musunuz ?

Ayarlar–Touch ID ve parola — Parolayı girin . Çıkan ekranda, iTunes ve App Store kısmını pasif yapın. Cihazınızı yeniden başlatın. Ayarlar kısmından, iTunes ve AppStore’u tekrar aktif edin. Problemin devam edip etmediğini kontrol edin.

Touch ID artık çalışmıyor sorunu 

Touch ID artık iOS cihazınızda çalışmıyorsa, Home tuşuna ve Power tuşuna aynı anda 10 sn süreyle basarak cihazınızı resetleyin. İşe yaramazsa, büyük Touch ID problemlerinde fabrika reset işe yarayabilir. Factory reset öncesi yedek almayı unutmayın.

Ayrıca aşağıda ki nedenlerden dolayı Touch ID’nizi girmek yerine Apple kimliğinizi ve parolanızı girmenizi iPhone’nunuz sizden isteyebilmektedir. Bunlar;

 1. Aygıtınızı kısa bir süre önce yeniden başlattıysanız
 2. Parmak iziniz üst üste beş defa tanınmazsa
 3. 48 saatten daha uzun süredir aygıtınızın kilidini açmadıysanız
 4. Parmak izlerini yeni kaydettiyseniz veya sildiyseniz
 5. Ayarlar menüsünde Touch ID ve Parola seçeneğini açmaya çalışıyorsanız;

Yapılması gerekenler

 1. iOS’un en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 2. Parmaklarınızın ve Ana Ekran düğmesinin temiz ve kuru olduğundan emin olun. 
 3. Ana Ekran düğmesindeki kirleri veya birikintileri silmek için temiz ve tüy bırakmayan bir bez kullanın.
 4. Parmağınız, Ana Ekran düğmesinin etrafındaki metal halkaya dokunacak şekilde düğmeyi tamamen kaplamalıdır. 
 5. Touch ID tarama yaparken düğmeye çok hızlı dokunmamanız veya parmağınızı oynatmamanız gerekir.
 6. Kılıf veya ekran koruyucu kullanıyorsanız bu aksesuarların Ana Ekran düğmesini veya etrafındaki halkayı açıkta bıraktığından emin olun.
 7. Touch ID ve Parola’ya gidin ve hem iPhone’un Kilidini Açma veya iTunes ve App Store seçeneklerinin açık olduğundan hem de bir veya daha fazla parmak izi kaydettiğinizden emin olun.

Başka bir parmağınızı kaydetmeyi deneyin.

Hala Touch ID’niz Çalışmıyor mu?

Hala Touch ID’niz çalışmıyorsa veya beklenen performansı göstermiyorsa iPhone veya iPad’inizin yazılımında sorun veya sorunlar olabilir. Bu sorun veya sorunları gidermek için iPhone’unuzu iTunes üzerinden DFU Modu ile fabrika ayarlarına getirerek tekrar deneyin. Bunun dışında Touch ID sensörünün arızalı olmadığından emin olmak adına bir yetkili servis ile temasa geçebilirsiniz.

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: