bilim ve teknoloji haberleri

Apple, WifiSlam’ı (indoor mapping) satın aldı

0 0

Apple harita servislerini geliştirmek için mobil tabanlı lokasyon startup’ı olan WifiSLAM’i satın aldı. Anlaşmanın detayları çok belli olmasa da Apple’ın bu satın alma işlemi için 20 milyon dolar civarında bir ücret ödediği biliniyor.

Ayrıca eylül ayında Apple Maps’ te çıkan sorunlardan ötürü oldukça ağır eleştiriler alan Apple harita servisi varsayılan harita olarak Google’ın harita uygulamasını atamıştı. Haritada transit geçişleri atlama, zayıf navigasyon, 3d görüntülerin eksik görünmesi gibi problemler yer alıyordu.

Apple bu durumun yaşandığı zamandan beri Apple harita servislerinde iyileştirmeye gitmek için çabalıyor. Bu iyileştirme çabalarının sonuçlarından birisi de 2 senelik haritacılık tecrübesi olan WifiSlam şirketini satın almak oldu. WifiSlam indoor mapping denilen mekan içi haritacılığı konusunda uzmanlaşmış bir şirket. Ofis binaları, spor alanları, hava limanları vb. Kapalı alanlarda gelişmiş gps desteği sağlıyor. Apple’ın WifiSlam’i satın alarak Google’ın indoor mapping uygulamasıyla mücadele edebilecek güce ulaşması bekleniyor.

Apple gerçekten de Eylül ayında yaşanan tatsız eleştiri bombardımanından etkilenmiş görünüyor. Apple harita hizmetini en iyi noktaya getirmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Google Maps dişli bir rakip, onunla mücadele etmek bir hayli zor olsa da Apple bütün birimlerini bu konuda seferber olmuş durumda. WifiSlam’ın Apple bünyesine katılmasını Apple harita indoor mapping konusunda oldukça gelişeceğinin ayak sesleri olarak yorumlayabiliriz.

Apple harita  hakkındaki düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Teşekkürler

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: