bilim ve teknoloji haberleri

Yapılan Bir Çalışma Aşırı Facebook Kullanımının İnsanları Sağlıksız ve Mutsuz Yaptığını Buldu

382

Sosyal medya bağımlısı insanlar için yapılan bir araştırma Facebook’un aşırı kullanılmasının zararlı olabileceğini ortaya çıkardı.

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir çalışma sosyal medyada yaşayan, sevdiklerinden sürekli tepki ve yorumlar ile bir doğrulanma ve onaylanma bekleyen neslin davranışının sonuçlarına ışık tutmayı başardı. Bulgulara göre her zaman Facebook profillerini kontrol eden kullanıcıların aşırı Facebook kullanımının ara sıra giriş yapanlara göre daha mutsuz ve sağlıksız olmalarına neden olabilir.

Arada sırada biri sosyal medya bağımlılığının kötü etkileri hakkında raporlar okumayı seçer, ancak birçok insan Facebook bağımlılığı ile yaşamaya devam etmeyi seçer. Sıkça belirtilen sebep ise insanların sıradan yaşamlarından kopmalarını sağlaması, ancak bu yeni çalışmada bu popüler düşünceyi parçalayabilecek bilgiler ortaya çıktı.

Yale Üniversitesi’nden ve Kaliforniya, San Diego Üniversitesi’nden (UCSD) araştırmacılar, 2013 ve 2015 yılları arasında 5208 gönüllü için Facebook kullanımı ve zihinsel sağlık modelini incelediler ve analiz ettiler.

American Journal of Epidemiology’de yayınlanan ve UCSD’nin Halk Sağlığı Yardımcısı Prof. Holly Shakya ve University of Human Nature Lab’ın Direktörü Yale’den Nicholas Christakis tarafından yürütülen çalışma, Facebook’un artan kullanımının sosyal, bedensel ve psikolojik sağlığın tehlikeye atılması ile doğrudan bağlantılı olabileceğini buldu.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: