bilim ve teknoloji haberleri

Bluetooth 5 İle İlgili Yenilikler Neler?

0 0

Dizüstü bilgisayarınıza, tabletinize ve telefonunuza bağlanmasını sağlayan önemli bir bağlantı desteği olan  Bluetooth’un versiyon 5 güncellemesi ile bu bağlantı çok daha iyi bir hale getirilirken işte yeni standart hakkında bilmeniz gereken her şey.

Bluetooth 5 İle İlgili Yenilikler Neler?

Bluetooth 5, daha hızlı, daha uzun menzilli ve önceki 4.2 Bluetooth’tan daha fazla veri aktaran bir kablosuz teknoloji. Bluetooth 4.2, 1MBps veri aktarımı yaparken, Bluetooth 5, 2MBps kadar yüksek bir veri hızına ulaşabiliyor.

Teorik olarak, uzak mesafelerde artık Bluetooth daha verimli çalışacak. Böylece sinyali düşürmeden Bluetooth bağlantısını uzak mesafelerde kullanmak da mümkün olacak.

Bluetooth 5 Ne Zaman Gelecek?

Teknoloji şu anda kullanıma hazır. Ancak büyük teknoloji üreticilerinin Bluetooth 5’i cihazlara eklemesi için biraz zamana ihtiyacı olacak. Bluetooth 5 destekleyen ilk cihazların iki ila altı ay içinde piyasaya sunulması bekleniyor.

Bluetooth 5 ile çalışan yeni bir dizüstü bilgisayar ya da telefon alsanız bile, fare ve klavye gibi donanımların da bu desteği sağlaması gerekir. Aksi halde hala Bluetooth 4’te kalmanız mümkün. Bluetooth’un yeni teknolojisi için 2020 yılına kadar 13,9 milyar kablosuz ürünün destek altına alınacağı tahmin ediliyor. 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: