bilim ve teknoloji haberleri

BTK’’dan Uyarı: Saatlerinize Dikkat Edin!

0 0

Türkiye’de kış saati uygulamasının iptal edilmesiyle birlikte tek bir saatin uygulanacak olması bu konuda ciddi sorunlara yol açabilecek gibi duruyor. Öyle ki bilgisayarlar ve akıllı cep telefonlarında Türkiye’de iki farklı saat diliminin kullanılabilir durumda olması ve böyle tanımlamaların yapılması saat değiştirme zamanlarında otomatik olarak saatin güncellemesinin yapılmasını gerektiriyor.

Telefonlarda ve bilgisayarlarda saatlerin otomatik bir şekilde güncellenecek olması Türkiye’de saatlerin değiştirmeyecek olması iki farklı saatin kullanımda olmasını ve bu nedenle sorunların yaşanmasına yol açabilecek durumda. Bu da özellikle Türkiye’de alınan karar ile birlikte kış saati uygulamasının iptal edilmesi bu konuda kullanıcıların daha dikkatli olmasını gerektiriyor.

30 Ekim’e Dikkat!

Saat değişikliğinin yapıldığı tarihlerde kullanıcıların telefonlarının saatini kontrol etmesi gerekirken özellikle otomatik bir şekilde güncellenen telefonlarda saatin Türkiye saatine göre ayarlanması gerekiyor. Yapılan resmi açıklamalarda 30 Ekim Pazar günü itibariyle saatlerin 1 saat geri alınması gerektiği fakat Türkiye’de bu uygulamanın iptal edilmesi nedeniyle saatlerin geri alınmayacağı ifade edildi. Fakat bu konuda otomatik olarak güncellemelere mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Yapılan resmi açıklamalarda bu değişikliğe dikkat edilmesi gerektiği belirtilirken kullanıcılar otomatik güncellemeleri devre dışı bırakarak da bundan sonra saat sorunu yaşamaktan kurtulabilir.

 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: