bilim ve teknoloji haberleri

Disk şeklinde bulutlar UFO’lara benziyor

417

Disk şeklinde bulutlar

Yukarıdaki disk şeklindeki bulut oluşumları UFO’ya çok benzemektedir. Binlerce şaşkın bakış her yıl onları ufo izlenimi olarak raporlarlar. Ancak bu yabancı atmosferik olay burada Dünya’da başlıyor.

İzole edilmiş bir dağ ilk maddedir. Tepe kuvveti ve yerçekimi onu indirince hava yukarı doğru akar. Bu, dağın üstünde sürekli yukarı ve aşağı atmosferik bir dalga tetikler. Normalde, bu dalgayı göremezsiniz, ancak tepe noktası sıcaklığı çiğlenme noktasına düşerse (suyun yoğunlaştığı zaman) bulutlar gelişmeye başlayacaktır.

Bulutların disk hakini alması için, ikinci bir bileşen gerekir: simetrik ve koni şekilli bir tepe. Bu şekil, havanın dağın yüzeyinde benzer yüksekliklerde yükseldiği ve mercek benzeri bir konfigürasyonla sonuçlandığı anlamına gelir. Yeterli su buharı ve hava akışı ile birden fazla tabaka istiflenebilir.

Mercek altındaki bulutlar olarak adlandırılan bu hava akımları, yükselen ve batan hava akışından kaynaklanıyor. Uçaklar için güvensiz türbülans. Şiddet arayan planör pilotları ise elbette onları takip ederek yükselen havayı yakalamaya ve sürmeye çalışırlar.

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: