bilim ve teknoloji haberleri

Drone İçin Bir Yasak Daha!

0 0

İsveç’te yaşanan olaylar hükümet tarafından ciddi bir tepki çekerken Yüksek Mahkeme’ye taşınan bu durumun ardından drone kullanımına kısıtlama getirildi. Özellikle kamerası bulunan droneler ile girilemeyecek yerlerin dahi görüntülenebilir durumda olması ciddi bir güvenlik zafiyeti yaratıyor. Bu bakımdan Gözetleme Kameraları Yasası kapsamında kameralı dronelerin kullanımı İsveç ülke sınırları içerisinde yasaklandı.

Resmen Yasak!

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda kameralı cihazlarının kullanılmasının gerektiği durumlarda özel izinlerin alınması ve kontrol dahilinde bu işlemlerin yapılabileceği açıklandı. Bu açıdan ülkede alınacak ikinci bir karara kadar artık kişiler kendi kameralı dronelerini kullanma imkanı elde edemeyecek ve kullanımlarının tespit edilmesi halinde yüksek cezalarla karşılaşacak.

İzin Almak Ücretli

Üstelik kameralı drone kullanmak için izin başvurusunda bulunacak kişilerin de yüksek ödemeler yapması gerektiği belirtildi. İsveç’te insansız hava araçları kullanımı oldukça yaygın olurken sadece 2014 yılında yapılan satışların 20 bini aştığı ve 2015 ile 2016 yılları arasında yapılan satışlar ile birlikte ülkede binlerce cihazın kullanılmaya başlandığı ifade edildi. Daha önce benzer örnekler Türkiye’de de görülürken kullanıcıların izinsiz ve kayıtsız bir şekilde drone kullanması yasaklanmıştı. Bu açıdan pek çok ülkenin gündeminde olan bu hava araçlarının akıbeti oldukça zorlu bir sürece işaret ediyor.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: