bilim ve teknoloji haberleri

Dünyada İlerleyen Teknoloji ile Müzeler Ziyaretçileri Çekmek Adına Teknoloji Kullanımını Arttırdı

0 0
Dünyada ilerleyen teknoloji ile müzeler ziyaretçileri çekmek adına teknoloji kullanımını arttırdı.

Müzeler her zaman sergilerini daha heyecan verici hale getirmenin yollarını arıyor. Şimdi, teknolojinin ilerlemesi sayesinde herşey kolaylaşıyor. 3 boyutlu tarama ve 3 boyutlu yazdırmadan sanal gerçekliğe ve özel uygulamalara kadar bu teknolojiler çok çeşitli şekillerde uygulanmaktadır. Müzeler, halkın erişimini her zamankinden daha fazla genişletmeye çalışan diğer teknolojileri test edip ve bu teknolojilerin kullanım alanlarını geliştirmek istemektedir.

New York’taki Amerikan doğa Tarihi Müzesi’nde dijital konuda yetkili olan Catherine Devine, “Bir müzeyi ziyaret etmenin ve yaşamanın bir çok yolu var, insanlar şimdi bizlerden farklı şeyler bekliyor” dedi. “Teknolojileri farklı kullanmakla ilgilidir.” Müzelerin izleyicileriyle etkileşim kurmak için teknolojileri bütünleştirip geliştirme yollarının bazılarına hep birlikte bir göz atalım:

Büyük bir koleksiyonda gezinme

Dev Amerikan Doğal tarih Müzesi’nde kaybolabilirsiniz. Yeni bir uygulama olan Explorer, salonlarının çevresindeki ziyaretçilerin en çok ilgilerini çekebilecek eserler arasında gezinmek için yüzlerce Bluetooth erişim noktasını kullanıyor.

Devine, “Batı 14. Caddede dönün” diyerek, “devasa sivrisinekten sola dönün, yeşil işareti takip edin”, “Uygulamanın bakış açısından, nerede olduğunuzun pek fazla bir önemi yoktur.”

Devine, uygulamanın ziyaretçilerin turlarını da özelleştirebileceğini söyledi. Örneğin bir kişi “Gerçekten Büyük” seçeneğini seçerse, bunlar müzenin mamut mavi balinaya götürebilir. Oraya vardığınızda, animasyon, videolar ve balina ağırlığının 1,6 milyon dilim pizza ile karşılaştırılması gibi eğlenceli gerçekler de dahil olmak üzere yeni görsel katmanlar eklendi.

3D Baskı ve Tarama

Müzeler, programlama, araştırma ve galeri deneyimi için hala 3 boyutlu ve 3 boyutlu taramanın birçok ve çeşitli uygulamalarını keşfediyorlar. Bazıları, ziyaretçilere, nesneye orijinaline zarar vermeden etkileşimde bulunmanın yeni bir yolunu vermek için tarihi eserler kopyaları yapmak için en yeni 3 Boyutlu yazdırma teknolojisini kullanıyorlar. 3 boyutlu tarama aletleri ayrıca kırılgan numunelerin detaylı analizini sağlamaktadır.

Bunun bir örneği, Chicago Field Museum tarafından organize edilen “Mumyalar: Mezarlardan Yeni Sırlar” adı verilen ülke çapında seyahat eden bir sergidir. Mumyaları “açmak” için tıbbi bir CT tarayıcı kullandı. Müze müfettişleri, elbiselerini, saç modellerini ve mezarlarına götürdükleri mücevheri görmek için narin örneklerin yanına yerleştirilen büyük masa üstü bilgisayar taramalarını manipüle ederek sargıların altına bakabilirler.

Vincent Rossi ile birlikte Smithsonian’ın 19 müzesinde ve dokuz araştırma merkezindeki 3B sayısallaştırma ekibinde lider olan Adam Metallo, “Üç boyutlu taramanın gerçek gücü, çok farklı potansiyel çıktılarınıza sahip olmaktır.” dedi.

Görüntülemek için bir şeyin tam kopyasını çıkarabilir veya insanların müzenin dışında görüntüleyebileceği dokunmatik bir etkileşimli dijital model oluşturabilirsiniz. Rossi, “Teknolojiyi duvarları yıkmak ve benzeri görülmemiş bir erişim sağlamak için kullanmaktan çok hoşnutuz” dedi.

Sanal gerçeklik

Etkileri yaratmak için özel kafa dişlilerini kullanan sanal gerçeklik, ziyaretçileri insan vücudunda veya denizin altındaki gibi ulaşamayacakları yerlere taşıyabilir.

Philadelphia’daki Franklin Enstitüsünde ziyaretçiler bir uzay mekiği keşfedebilir ve sanal gerçeklik kulaklık seti ile Çernobil’teki nükleer felaket bölgesinden yürüyebilir. Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nde düzenlenen özel bir etkinlikte, genç ziyaretçiler, onları “böceklerin küçüldüğü” sanal gerçeklik gözlükleri ile test etti ve böceklerin anatomisini yakından görmelerini sağladı.

Sanal gerçeklik, müzelerin erişimini duvarlarının ötesine taşıyor: Sadece akıllı telefon ve bir google Cardboard düşük-teknoloji kulaklık görüntüleyicisi ile öğrenciler dünyanın her yerinden sanal bir müze gezisine çıkabilirler.

Roboguides

Tekerlekler üzerinde iki uzun kutup üzerine monte edilmiş ekranlar olan “Telepresence robotları”, ziyaretçileri bir tur rehberinde bulunmayan uzman bilgilere bağlamak için Skype’a benzer video konferans teknolojisini kullanıyor.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: