bilim ve teknoloji haberleri

Dünyanın En Büyük Hava Aracı Airlander Uçtu!

0 0

İngiltere Cardington Havaalanı’ndan havalanan ve uçuşa geçen Airlander 10, 73 kilometrelik bir yolculuk için ilk adımı atmış oldu. Bugüne kadar geliştirilen en kapsamlı hava araçlarından birisi olan Airlander 10 uçak, balon ve helikopter özelliklerinin tümü de barındırıyor. Bu bakımdan farklı fonksiyonlara sahip olması sayesinde hava yolculuklarının da çok daha avantajlı bir şekilde yapılmasını mümkün kılıyor.

Airlander 10 İlk Uçuşunu Tamamladı

İlk uçuş için 73 kilometrelik bir rota belirlenirken sorunsuz bir şekilde iniş ve kalkış İşlemlerin yapılması bu konuda gelecek adına umut verdi.

Airlander 10 helikopter özelliklerine sahip olduğundan dolayı uzun mesafeler gerekmeden pek çok farklı alana iniş yapabiliyor. Bu bakımdan ucuz ve çevreci olarak hazırlanan hava aracı geleceğin hava araçları hakkında da önemli ipuçları sunuyor. 5000 metre yüksekliğe kadar çıkabilen ve aynı zamanda saatte 148 kilometre hıza ulaşabilen hava aracı havada iki haftaya yakın bir süre kalabilir özelliğine sahip ve böylece iniş konusunda sorunlar yaşamış olsa da iki hafta boyunca herhangi bir destek gerekmeden havada kalabiliyor

Airlander 10 dünyanın en büyük hava aracı olduğu gibi hantal yapısına karşılık oldukça hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor. Önümüzdeki günlerde bu alanda yapılacak yenilikler ile birlikte daha da hız kazanması beklenen hava araçlarının önümüzdeki yıllarda çok daha kapsamlı olacağı şimdiden görülebiliyor. 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: