bilim ve teknoloji haberleri

Kodlamayı Etkileşimli Öğrenebilecek En iyi Online Kodlama Siteleri

139

Online Kodlama Siteleri

Bir çok okulda artık kodlama dersleri veriliyor. Bunları takip edip çocuklarımızı yönlendirebiliriz. Bu imkanı bulunmayan veliler ise en azından çocuklarını konuya ısındırmak için online kodlama sitelerine bakabilirler. Bu yazımda çocuklar ve yetişkinler için kodlama hizmetleri sunan başarılı siteler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Online Kodlama Siteleri Nasıl Öğretiyor?

Kodlama temellerine baktığınızda komut dizilerini öğrenmek ve bunları doğru biçimde şekillendirmek işin temeli diyebiliriz. Aşağıda paylaşacağım sitelerin hepsi bunu oyunlaştırarak çocuklara ve yetişkinlere sunuyor. Oyunlaşan bir iş çocuklar için (hatta yetişkinler için de) keyifli hale geliyor. Basit görevlerden zor görevlere doğru komutları yazmanız isteniyor.

Online Kodlama Siteleri Ne Kadar Etkileşimli ?

Benim gözlemlerime göre bu siteleri takip eden çocukların kodlama yeteneklerinde olumlu gelişmeler olduğunu ve çok çabuk kavradığını görüyoruz. Fakat bu konuda ilgi şart onu vurgulamak isterim. Eğer severek yapıyor ve siz de çok fazla zorlamıyorsanız yani sıkılmıyorsa faydalı olacaktır.

Codecademy

Codecademy, tartışmasız bir şekilde, yararlı arayüzü ve iyi yapılandırılmış dersleri sayesinde etkileşimli olarak kodlamayı öğreten en ünlü web sitesidir. Ana sayfayı ziyaret ettikten sonra, motive edici ekran konsolu ile programlamayı hemen denemeye başlayabilirsiniz. Codecademy’nin Web Temelleri, PHP, JavaScript, jQuery, Python, Ruby ve API’lerden sunduğu bir ders seçin.

Her dersin içinde gerekli kodu ve talimatları açıklayan bir panel bulunur. Başka bir panel, kabul edilebilir bir kod yazarak ellerinizi kirletmenizi, ardından doğru şeyi yapıp denetlemediğinizi kontrol etmenizi sağlar. Hem yönerge hem de kod paneli hataları sizi uyaracak ve ipuçları vereceklerinden hata yapma konusunda endişelenmeyin. Sanki yanında sıradan bir öğretmen varmış gibi.

Cod Avengers

Cod Avengers programlamayı sevmenizi sağlamak için tasarlanmıştır. Şu an için yalnızca HTML5, CSS3 ve JavaScript dersleri sunsa da, derslerin her biri, programlama becerilerinizi ağrısız bir şekilde düzeltirken sizi gerçekten eğlendirmek için dikkatle tasarlanmıştır. Her dersin sonunda, kümülatif stresinizi serbest bırakmak ve daha uzun süre devam etmenizi sağlamak için mini bir oyundur.

Cod Avengers, interaktif öğrenmeye kademeli bir yaklaşımı vardır. Yeni başlayanlar için gerekli olmayan çok fazla bilgiyi, yalnızca biraz kod ve eğlenceli talimatları anlatmaz; işleri sindirmek kolaylaştırır. Ayrıca kodla oynamak, sonra da değişikliklerin etkisini hemen görmek. Yeni başlayanlara yönelik konfor dikkate alındığında özenle hazırlanmıştır.

Code School

Codecademy veya Code Avengers’daki dersleri bitirdikten sonra yeteneklerinizi daha da genişletmeye hazır olduğunuzda, Code School, karaya çıkmanız gereken bir sonraki kaliteli web sitesidir.
 En Etkileşimli öğrenme sitelerinin aksine, Code School, sektörün en iyi uygulamaları ile sizi eğitmek ve sizi uzman haline dönüştürmek için daha derinlemesine dersler sunar.
Genel olarak, dersler 4 ana yola ayrılmıştır ve bunlar

Ruby
JavaScript
HTML / CSS
iOS

Screencast’tan sonraki zorluklar amatörler için biraz zor olsa da hemen hemen tüm dersler etkileyici tasarım ve bilgilendirici ekranlarla agresif olarak parlatılır. Neyse ki, atılacak ipuçları ve cevaplar vardır. Sunulan derslerin çoğu ücretsiz olmasına rağmen, bazıları tüm ekran görüntüsü ve zorlukları da dahil olmak üzere tüm kursa erişmek için ayda 25 Dolar harcamanızı ve ayrıca Kod Okulu’ndaki diğer dersleri de isteyecektir.

Treehouse

Treehouse kursları, dil odaklı programlamaya göre daha proje odaklı olduğundan, web sitesi oluşturma veya uygulama oluşturma gibi planlı bir amaca yönelik yeni programcı için mükemmel. Örneğin, Web Siteleri kursu, duyarlı bir web sitesi, etkileşimli web sitesi veya WordPress teması – ilgili dilleri anlamak için çok pratik ve etkili bir yol – oluşturmakla ilgilidir. Bununla birlikte, bir video-o zaman-quiz yaklaşımı ile bir sürü vakıf dersleri yayımladılar.

Treehouse için her ders farklı aşamalara veya modüllere bölünmüştür ve her ilk aşamadan sonra, 650’den fazla videolu tüm derslere erişmek için aylık abonelik ücreti 25 TL ve özel bir Treehouse Üyeleri Forumu’na bonus olarak katılmaya davet edilecektir. Programlama geleceğiniz konusunda ciddi iseniz, önde gelen endüstri profesyonelleri ve ileri düzey atölyelerle derinlemesine görüşmeler yapmak için 49 $ aylık planına abone olabilirsiniz.

LearnStreet

Eğlenceli tasarımı beğenmeyen ve soğuk sabit kodlarla uğraşmayı tercih eden türden bir personel iseniz, LearnStreet muhtemelen sizin şeyinizdir. Şu anda yeni başlayanlar düzeyinde JavaScript, Python ve Ruby dersleri sunmaktadır. ‘Ders Başlat’ düğmesine bir tıklamayla dersi bir alıştırma, kod tercümanı ve sözlük paneli (yeni programlama terimleri için) ile başlatacaksınız.

LearnStreet, işlevini açıklamak ve kendi yerel makineniz için istediğiniz komut isteminin türünü mümkün olduğunca teşvik etmek için insan diliyle komuta komut dizili kod yorumlayıcıları benimser. Bununla birlikte, kod tercümanı standart komut istemi kadar kaba olabilir, çünkü çoğu zaman, istediği mutlak aynı kodu ve içeriği girmenizi gerektirir.

Bunun dışında gerçekten samimi ve keyifli, en önemlisi ücretsiz.

Udacity

Udacity, öğrenciler için etkileşimli bir his elde etmek için anlayışlı video konferanslarının ve gelişmiş sınavların bir araya getirilmesidir; bu nedenle, okumayı sevmekten çok, Google çalışanları gibi endüstri profesyonellerinden açıklama almak isteyenler için idealdir.

Konular ve talimatları tartışan uzmanlardan bir ekran görüntüsü verilecek, sonra anlayışınızı güçlendirmek veya bir beceriye dönüştürmek için mantık veya programlama sınavları alacaksınız. Udacity hakkında iyi bir şey, başka herhangi bir siteden daha fazla video sağlar ve eğitmenler ya gerçek hayat profesörleri ya da endüstri gazileri.

Buradaki tek eksiklik çoğu dersin birbiriyle fazla alakalı olmamasıdır, bu yüzden Udacity muhtemelen başlangıç noktanız değil, çalışmanıza devam etmek için sanal bir üniversitedir.

CodeHS

Burada okuduğunuz tüm web siteleri ağırlıklı olarak web geliştirme ve bilgisayar bilimlerine adanmıştır, ancak CodeHS, problem çözme, JavaScript, animasyon, veri yapıları, oyun tasarımı ve bulmaca zorluklarını içeren basit ve eğlenceli oyun programlama derslerine sahip bir programdır.

CodeHS’nin avantajı, size ilk ders olan Karel ile programlama yaparak bir programcı gibi düşünmek ve bir sorunu çözmek için size öğretiyor. Köpeği taşımak için kodu nasıl kullanacağınızı, verilen görevleri tamamlamak için Karel’i ve topu toplayıp bir havlu oluşturmak gibi bulmaca öğreneceğiniz için dersler eğlencelidir. Katı bir programlama kavramı ve problemi aklında sistematik olarak çözen yolla bitkiler.

Yukarıda bahsedilen ders dışında, öğrenme yolculuğunuza devam etmek için ayda 25 ABD doları ile ilk önce kayıt olmalısınız, ancak temel oyun programlamasını etkili bir şekilde öğrenmek için mükemmel bir sitedir.

Khan Academy

Khan Academy’nin dersleri CodeHS gibi yapılandırılmamış olsa da, çizim, animasyon ve kodla kullanıcı etkileşimi öğrenmeye ilgi duyan acemi ve amatörler için açık bir oyun alanı görevi görüyor. Belli bir programlama dilini vaaz etmez, ancak kabul ettiği kod örüntüsü, dillerin çoğunun benzer programlama modelini paylaşması nedeniyle herhangi bir yere uygulanabilir.

İlk önce temel kavramları izlemek ve öğrenmek için Programlama Temelleri dersine katılabilir, daha sonra şüphelerinizi doğrulamak için video eğitiminden sonra verilen kodu inceleyebilirsiniz. Khan Academy ile, tadilatınızı herkesin eğlenip özelleştirebileceği bir Spin-Off olarak kaydedebilirsiniz. Bir dersteki bir dersin yüzlerce spin-off’u var, bu nedenle topluluğun boyutunu ve dersin etkililiğini hayal edin.

Scratch 2.0

Think CodeHS ve Han Academy, temel İngilizce ötesinde bir kavrayışa sahip olmayan çocuğunuz için hala çok hardcore? Endişelenmenize gerek yok, yeni nesil programcı isteyiciniz için daha kolay bir şey var ve adı Scratch.

Daha önceleri, çocukların projelerini gururla oluşturmalarına, yüklemelerine ve paylaşmalarına izin veren çevrimdışı bir yazılım olan Scratch şimdi 2.0 halefiyle tamamen çevrimiçi durumdadır.

Programlama ile ilgili değil, atılan nesnelere nasıl davranacağını anlatan görsel komut bloklarının bir kombinasyonu (kediye 10 adım atmasını söylemek ya da sahibinin bacağına dokunduğunda ‘miyav’ diye bağırmak gibi). Bu görsel programlama yöntemini kullanarak, genç programcılar problemi daha küçük bloklara ayıracak ve mantıksal olarak tek tek çözecek alışkanlık haline gelecekler.

SQLZOO

Yapısal Sorgulama Dili (SQL), tamamen bir veritabanından veri depolamak ve almak için tasarlanmış bir dildir; bu nedenle, bir depo programlarken karşılaşacağınız can sıkıntısı düşünün. Bununla birlikte, SQLZOO, etkileşimli arabirimi ve suratlar ile mutlu bir şekilde SQL öğrenmenizi istiyor.

QL gibi açık bir dilde açıklanacak hiçbir şey olmadığı için site yalnızca şehir adları veya nüfus numarası gibi değişkenleri değiştirmenizi ve zorluk seviyesini yükseltmenizi isteyecektir. İpuçları, cevaplar ve forum sıkıntısı büyük bir hayal kırıklığı olacaktır, bu nedenle eski zamanlarda olduğu gibi sınavlardan herhangi birini çözmediğinizde muhtemelen mahkumdursunuz.

Website Course Feature Pricing Difficulty
Codecademy HTML, CSS, JavaScript, jQuery, PHP, Ruby, Python, API Code Interpreter, Progress Saver, Project, Forum Free Easy – Intermediate
Code Avengers HTML5, CSS3, JavaScript Code Interpreter, Progress Saver, Project, Note Free Easy
Code School HTML5, CSS, CSS3, jQuery, Ruby, Ruby on Rails, iOS Code Interpreter, Screencast, Progress Saver, Forum Free, $25/month Intermediate – Hard
Treehouse HTML, CSS, CSS3, JavaScript, jQuery, Ruby, Ruby on Rails, iOS, Android, UX, Database Code Interpreter, Screencast, Progress Saver, Project, Forum Free, $25/month, $49/month Easy – Hard
LearnStreet HTML, CSS, JavaScript, Python, Ruby Code Interpreter, Progress Saver, Project, Forum Free Easy
Udacity Web Development, HTML5, Python, Java, Computer Science, Algorithm, AI Code Interpreter, Screencast, Progress Saver, Forum Free Intermediate – Nightmare
CodeHS Problem Solving, JavaScript, Animation, Game Programming Code Interpreter, Screencast, Progress Saver Free, $25/month, $75/month Easy – Intermediate
Khan Academy Programming Basics, Canvas Drawing, Animation, User Interaction Code Interpreter, Screencast, Progress Saver, Project, Discussion Free Easy – Intermediate
Scratch 2.0 Visual Programming Visual Editor, Project, Forum Free Easy
SQLZOO SQL Code Interpreter Free Easy – Hard
Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: