bilim ve teknoloji haberleri

Eyvah ! Telefonumu Suya Düşürdüm Ne Yapmalıyım?

Kısa devre olması
16.473

Cep telefonları artık yaşamımızın her anında yanımızda kısaca elimizden hiç düşmüyor. Bu kadar sık kullandığımız aygıtlara ne kadar itina gösterip dikkat etsek te, zaman zaman bazı istemediğimiz sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Bu meselelere çözüm bulmak zorunda kalıyoruz, hatta bazı vaziyetlerde teknik servise göndererek uzun zaman telefonlarımızdan ayrı kalabiliyoruz.

Her ne kadar son yıllarda çıkan üst seviye akıllı telefonlar suya dayanıklı olsa da, akıllı telefon modellerinin geneline baktığımızda hala makinelerin suya karşı dayanıksız olduğunu görüyoruz.

Telefonumu Suya Düşürdüm Ne Yapmalıyım?

Şayet akıllı telefonunuz suya karşı dayanıklıysa buradan sonraki yazının devamını okumanıza pek gerek kalmayabilir. Tabi aygıtınız suyu gerçekten geçirmediyse!

Şayet akıllı telefonunuzu tuvalate, denize, su birikintisine, bardağın içine, çantadaki su şişesinden sızacak sızıntıyla cihazın su alacağı gibi, bulaşık yıkarken ya da televizyon keyfi yaparken içtiğiniz meşrubatın dökülmesiyle de su alabilir. Öncelikle büyük geçmiş olsun dileyelim, böyle bir sıkıntılı durumda yapmanız gereken belirli başlı bir kaç kural vardır.

Telefonum suya düştü ne yapabilirim?

Belirli başlı kurallardan en önemlisi saç kurutma makinası ile telefona sızan suyu kurutma fikrini netlikle aklınızdan çıkarmalısınız. Saç kurutma cihazı telefonun mekanik parçalarına hasar verdiği gibi, suyu yok etmiyor ve iç parçalara iyice dağılmasına neden olmaktadır. Bunun için kesinlikle saç kurutma makinesinden uzak durun.

Bu durumun tersini düşünerek elektrikli süpürge ile suyu çekmenin etkili olduğu kanısı da doğru bildiğimiz yanlışlardan. Elektirik süpürgesi suyu çekse dahi, telefonun dokunmatiğine zarar verir ve hassas parçaların negatif etkilenmesine sebep olur. Bu sebeple elektrik süpürgesinden uzak durun.

Akıllı telefonunuz su aldığında hemen yapılması gerekenler adımlar;

Telefonu kapatın

Kısa devre olması nedeni ile zeten telefonunuz süratlice kapanabilir. Fakat kapanmadıysa, oluşabilecek  büyük sorunları önlemek için hemen telefonunuzu kapatın. Bataryanız çıkarılabilir yapıdaysa bataryayı da çıkartın. Sızan su, telefon açık bırakırsanız cihazın iç ısısı sebebiyle içeri doğru değişik parçalara süratli dağılabilir.

Temiz bir havlu ile kurulayın

Telefonu sudan çıkarır çıkarmaz temiz ve tozsuz bir havlu ile kurulamalısınız. Telefon dış yüzeyi tamamen kuruyana kadar zarif hareketlerle kuruladıktan sonra diğer adıma geçiş yapabilirsiniz.

Temiz bir havlu ile kurulayın
Temiz bir havlu ile kurulayın
Telefonunuzdan çıkarabileceğiniz en ince parçalarına kadar ayırın

Az evvel kullandığınız havlu üzerine, telefon pili, hafıza kartı, sim kart ve bunun gibi parçalayabilecek tüm parçaları çıkarıp kurulayınız.

Pamuk ve kulak arınma çubuğu kullanın

Sıradan bez ve havlular suyu tamamiyle içine emmediği gibi tozu da tam alamazlar. Bu sebeple kurulama işlemi daha sağlıklı olması ve suyu içine daha iyi emmesi için pamuk ile devam etmelisiniz. Telefonun dağılan parçalarını bir parça pamuk ile detaylı bir şekilde kuruladıktan sonra, kulak pamuğu çöpü ile, telefonun erişemediğiniz alanlarıda silmeyi deneyin.

Silika Jel

Silika jel en yaygın olarak kullanılan nem alıcıların başında gelir. Beyaz silika jel genel olarak tek seferlik (içine konacağı ambalaj açılıncaya kadar ya da sevkiyat/depolama boyunca belli bir süre için) kullanıma uygundur. Depolama ve saklamada da kullanılabildiği gibi özellikle ihracatlarda, denizaşırı sevkiyatlarda ürünleri nemin olumsuz etkilerinden korumak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Slika Jel’i arayacak süresi olmayanlar için ikinci natürel çözüm pirinçtir. Telefonu pirinç içerisine koyarsanız, pirinç tanecikleri içerisindeki suyu emecektir. Pirinç usulü mevzusunda dikkat faktörüz gereken nokta ise telefonun pirinç içerisinde gömülü iken hava almaması gerektiğidir. Havayı önlemek için vakumlu poşet ideal bir seçim olduğu gibi, gıda gizleme kabı da (kavanoz gibi) kullanılabilir. Burada mühim olan telefon pirinç içerisindeyken havayla teması önlemek ve daha hızlı sonuç almaktır. Telefonunuzun aldığı suya göre ortalama 24-48 saat arası bu şekilde hiç dokunmadan bekletmeniz gerekir.

24-48 saatin sonunda telefonunuzu vakumlu poşetten veya koyduğunuz saklama kabından çıkarın, tamamen kuru olup olmadığından emin olun. Öncelikle şarja takın ve %100 şarj olmasını sağlayın. Cihazınız kapalıyken batarya %100 dolu olursa kendi açılırken doğabilecek problemler daha aza indirgenir. Şarj işlemi bittikten sonra telefonunuzu açmayı deneyin. Telefon su aldığında gerekli bu işlemleri tamamlarsanız yüksek ihimalle cihazınızı kurtarmış olacaksınız.

Sorun devam ediyorsa geçmiş olsun.. Yapacak son şey telefoncuya götürüp tamir ettirmektir. 

Deneyimlerinizi bizlerle paylaşınız.. değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: