bilim ve teknoloji haberleri

Facebook’tan Spam Haberlere Karşı Yeni Hamle

0 0

Facebook tan Spam Haberlere Karşı Yeni Hamle

Sahte haberlerin çoğalmasını durdurmak için Facebook, kullanıcılara yanıltıcı bir dili ne derece önemsediğini ve bu tip haberlerin Facebook kullanımını nasıl etkilediğini sormaya başladı. Facebook tarafından yapılan bu çalışmalar yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için resmi bir çaba olduğunu gösterirken anket sonuçlarının nasıl olacağı merak edilmeye başlandı.

Tıklama Yemlerine Savaş Açıldı

Facebook haber akışının genel kalitesini test etmek için anketleri sık sık kullanırken tıklama yemi ve sahte haberleri bulma noktasında anketin yanı sıra pek çok özel algoritma kullanılıyor.

Haberler Üzerine Soru Soruluyor!

Facebook’ta bir haberi okuyan kişilere özel bir soru sorulurken “Bu bağlantının başlığının ve içeriğinin yanıltıcı, yanlış bilgi içerdiğini düşünüyor musunuz?” şeklinde sorular soruluyor. Yanıt seçeneklerinde ise kişilerin bu konudaki fikri alınıyor.

Bu adım, yanlış bilgilendirmeyi ve sahte haberleri algılamak, sahte haberlerin daha kolay bir şekilde öğrenilmesi için algoritmaların nasıl işlediğini bizlere gösterirken Facebook şeffaf olarak kullanıcıların da desteğini almayı amaçlıyor. Bundan sonraki süreç içerisinde Facebook’un spam ve sahte haberlere karşı daha da dikkatli olması beklenirken bu tip çalışmalar ile birlikte sonuca gidilmesi mümkün görünüyor. 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: