bilim ve teknoloji haberleri

Facebook’un yapay zeka dronlarının insanların başına düşmesi muhtemel

0 0

Facebook Kablosuz internet sunmak için özel insansız hava araçları geliştirdi. Ancak prototip aşamasında olan testleri devam eden bu drone’larda 20 metre boyunda olup yaklaşık 2 saat kadar havada kalabiliyor. Sahip olduğu yapay zeka tarafından kontrolü olan drone bu kez şaşırttı.

Test aşamasındayken düşen drone’un yapay zekasında sorun çıktı. Normalde daha yumuşak bir şekilde iniş yapmasını sağlayan yapay zeka bu kez başarısız olup drone’un sert bir şekilde yere çakılmasına sebebiyet verdi. Yaşanan bu sorundan sonra drone çalışmaları riske atılmış oldu. Ancak Mark Zuckerberg, havada internet projesi için oldukça istekli.

Yapay zekanın rüzgarı, hızı, yüksekliği, çevrenin çoğrafi durumunu hesaplayarak normal şartlarda daha güvenli bir şekilde iniş yapan drone’un yaşamış olduğu bu aksilik nedeniyle çalışmalar da aksayacak. Düşen dev drone’un yakınında kimse olmadığından ölen ve yaralanan olmadı ancak eğer sorun devam ederse insanların başına düşmesi muhtemel olan bu dronelar tehlikeli hale gelebilecek.

havada internet projesi 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: