bilim ve teknoloji haberleri

Falcon 9 Patladı! Şimdi Ne Olacak?

0 0

Facebook tarafından geliştirilen Falcon 9 projesi, uzun zamandan beri gündemde yer alırken, bugüne kadar yapılan testlerde herhangi bir sorun yaşanmaması projenin başarılı olacağı yönünde oldukça olumlu izlenimler yaratmıştı. Fakat Falcon 9 için yapılan son testlerde talihsiz olaylar yaşandı.

Falcon 9 yapılan son testlerde Falcon 9’un patlaması, projeye ciddi bir zarar yaşattı. Roketin patlamasının yanı sıra uydunun da ciddi bir hasar aldığı öğrenilirken, Falcon 9  Cumartesi günü çok önemli bir göreve çıkacak.

İlk Uydu Ertelendi!

Falcon 9, Facebook’un ilk uydusunun göndereceği içni çok özel bir anlam taşıyordu. Özellikle Cumartesi günü yapılacak işlemler ile birlikte Falcon 9 resmen yörüngeye uyduyu taşıyacaktı. Bu çok önemli görev öncesinde son testlerin yapıldığı SpaceX’te böyle bir patlamanın olması, dev göreve sayılı günler kala büyük bir talihsizlik olarak değerlendirildi.

Cape Canaveral Uzay Üssü’nde yapılan test işlemleri sırasında patlayan roket, ciddi bir tahribat yaşanmasına yol açarken, bundan sonraki süreçte çalışmaların nasıl devam edileceği merak edilmeye başlandı.

Kaza Nedeni Belli Değil

Kaza sonrasında ilk resmi açıklama SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından yapılırken, Musk kaza sebebinin henüz belirlenmediğini söyledi. Kazanın yakıt ikmali sırasında yaşanan bir olaydan dolayı yaşandığı tahmin ediliyor.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: