bilim ve teknoloji haberleri

Göktürk-1 Fırlatıldı! İşte İlk Gelen Haberler!

0 0

Göktürk 1 Fırlatıldı İşte İlk Gelen Haberler

Göktürk-1 adı verilen yeni uydu fırlatıldı. Türkiye’de yeni bir dönem başlatacak olan proje ile birlikte özellikle TSK hedef istihbaratına yönelik çok önemli gelişme sağlanacak. Göktürk-1 fırlatılması için Fransız Guyanası ile anlaşmanın yapıldığı duyurulurken bugün platformdan gönderilen Göktürk-1 için şu anda her şey yolunda.

Sinyal Alındı

Göktürk-1 fırlatıldıktan 68 dakika sonra ilk sinyalini gönderdi. Böylece Türkiye şu an için başarılı bir uydu projesini yürütmeyi başarırken önümüzdeki günlerde yörüngeye oturacak Göktürk-1 ile birlikte resmen uydu görevine başlamış olacak.

Coğrafi Kısıtlama Olmayacak!

Göktürk-1 ile birlikte Türkiye’de coğrafi kısıtlama olmaksızın tüm bölgeler erişime açılacak. Üstelik Göktürk-1 sayesinde dünyanın herhangi bir bölgesindeki nokta yüksek çözünürlük ile görülebilecek.  Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Göktürk-1 yapımında ortak bir çalışma yürütülürken yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atması bekleniyor. Dünya çevresinde yapılacak bu tur çok kısa süreceği gibi Göktürk-1 sürekli fotoğraf çekecek. Tahminler ise yıl boyunca 60 bini aşkın bir fotoğraf arşivinin oluşturulması.

Devlet Hizmetlerinde Kullanılacak

Göktürk-1 için sadece TSK değil, diğer devlet kurumları da yardım alacak. Öyle ki çevre ve kamu alanlarının kontrolü, tarımsal faaliyetlerin takip edilmesi gibi pek çok farklı işlemde Göktürk-1 gerekli desteği sağlayacak.  

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: