bilim ve teknoloji haberleri

Google Artık Dudak Okuyacak!

0 0

Google son dönemlerde yapay zekaya özel bir önem verirken yapılan geliştirmeler pek çok konuda oldukça ilginç sonuçlara yer veriyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Google tarafından sunulan çeviri hizmetinde yapay zekanın kullanılması çok daha başarılı çevirilerin yapılmasını sağlarken dudak okuma teknolojisinin de geliştirilmesi bu konuda özellikle gelecek yıllarda çok farklı teknolojilerin kullanımda olacağının ipuçlarını verdi.

İnsandan Daha Başarılı

Profesyonel bir insan dudak okuyucusunun yüzde 12.4 isabet kaydedebildiği bu işlemlerde yapay zeka çok daha üstün bir performans gösterdi. Geliştirilen yapay zeka sistemi ile yapılan testlerde konuşmaların yüzde 46.8’lik bir doğruluk oranı elde etti. Bu açıdan insanların başaramadığını yapay zeka çok daha üstün bir şekilde başardı. Oxford Üniversitesi gibi çok önemli eğitim kurumlarında gerçekleştirilen bir başka testte ise yüzde 93.4 kadar yüksek bir başarıya göstermeyi başarırken aynı testlerde insanların yakaladığı başarı yüzde 52.3 olarak tespit edilmiş. Bu bakımdan geliştirilen yeni yapay zeka farklı testlere tabi tutulurken bütün testlerde yüksek başarı oranına ulaşmasının yanı sıra insanları sürekli geride bırakması da dikkat çekti.

Yapay zeka için yapılan testler özellikle videolar aracılığıyla gerçekleştirilirken videoda bir insanın ağzına odaklanan yapay zeka ağız hareketlerine göre konuşmanın içeriğini anlayabiliyor ve döküm haline getirebiliyor.

 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: