bilim ve teknoloji haberleri

Google Bilim Fuarı 2016’da Türkiye’den 2 Proje!

0 0

Google Bilim Fuarı 2016 dünya genelinde yine büyük ilgi gördü. Türkiye’den de projelerin katıldığı Google Bilim Fuarı 2016’da beş farklı bölgede beş proje ödül almaya kazanacak. Bölgesel finale kalmayı başaran projeler arasında Türkiye’den de iki proje yer alırken, final için şimdiden büyük bir heyecan yaşanmaya başlandı.    

Midye İle Temiz Su!

Google Bilim Fuarı 2016 için Türkiye’den katılan ilk proje midye ile temiz su projesi. İstanbul’dan Esra adındaki bir öğrenci tarafından geliştirilen projede midyenin filtrelemesi sayesinde temiz su elde edilmesi amaçlanıyor.

Finale kalan diğer bir proje ise hem geri dönüşüm hem de depreme karşı önlem alınmasını amaçlıyor. Alüminyum içecek kutularının binalara montelenmesi ile birlikte dayanıklılığın arttırılmasını amaçlayan projede, hem geri dönüşüm ile kutular değerleniyor hem de binalar minimum yüzde 30’a varan bir dayanıklılık kazanıyor.  

Finale kalan projelerin Eylül ayında yapılacak etkinlik ile açıklanacağı belirtilirken, Google Bilim Fuarı 2016 bu yıl Türkiye için çok daha renkli geçiyor. Özellikle projelerin finale kalmasının yanında ödül almaya hak kazanması, Türkiye’nin bilim alanında önemli başarılarından birisi olacak.

Eylül ayında yapılacak etkinlik ile birlikte 5 farklı finale kalan proje belirlenecek. 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: