bilim ve teknoloji haberleri

Google Translate’de Türkçe Çeviriler Geliştirildi

0 0

Son dönemlerde çeviri üzerine farklı çalışmalar yapması ile tanınan Google, Google translate için yeni bir güncelleme yayınladı. Güncelleme sonrasında Türkçe için de önemli iyileştirmeler yapılan Google translate ilk denemelerden de oldukça önemli sonuçlar aldı. Bu özelliğin geliştirilmesi sonrasında kişilerin dil konusunda problemlerini daha kolay bir şekilde çözmesi sağlandığı gibi bu durum kısa süre içerisinde sosyal medyada da kendine yer buldu.

Denemeler Hemen Yapıldı!

Google translate için yapılan duyuru sonrasında kullanıcılar farklı deney ve atasözlerini kullanarak Google translate için denemeler yapmaya başladı. Ortaya çıkan sonuçların büyük bir doğruluk payı olması ise atasözleri gibi Türkçe’ye özel anlamlar içeren kelime öbeklerinde dahi Google translate tarafından daha iyi sonuçların sunulabileceği görüldü.  

Resmen Açıklanmıştı

Google translate için yapılan geliştirmeler hakkında geçtiğimiz haftalarda resmi açıklamalar yapılırken açıklamalar Google’ın CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılmıştı. Daha önceki sistemde Google translate için geliştirilen yazılımın kelime kelime çeviri yaptığını belirten Sundar Pichai bu durumun çeşitli hatalara sebebiyet verdiğini ve bu nedenle kelime kelime çeviriden ziyade kelime öbeklerinin ve cümlelerin anlam bütünlüğü korunarak çeviri sistemine geçildi. Böylece kelimelerin pek çok farklı anlamından cümle için en uygunu seçilerek çeviri için daha iyi sonuçların sunulması sağlanabiliyor. 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: