bilim ve teknoloji haberleri

Google ve Apple Çıplak Kadın Sansürüne Hayır Dedi!

180

Google ve Apple çıplaklık odaklı fotoğraflara izin vermedi. Görsel kullanım koşullarına uygun olmadığı gerekçesi ile hazırlanmış olan sansür uygulamasına teknoloji devlerinden red geldi. Sosyal medya hesapları üzerinden kadın ve erkek görseli paylaşıldığında eğer bu görsel kullanım koşullarına uygun değilse kaldırılıyor. Öyle ki Rihanna’nın geçtiğimiz aylarda paylaşmış olduğu görsel kullanım koşullarına uygunluk göstermediği gerekçesi ile kaldırıldı. 

Her yaştan kesime hitap eden sosyal medya hizmetlerinde bu tür sakıncalı içerikleri tek tek engellemek elbette kolay değil. Ancak bunların kullanım şartlarına uygun olmadığı anlaşıldığı zaman gerekli kaldırılma işlemleri gerçekleşiyor. Melina DiMarco sansürde kullanılan siyah bant ve haç simgesine dikkat çekerek cinsel öğeler daha fazla ortaya çıkardığı düşüncesiyle Android ve iOS platformları için sansür uygulaması hazırladı.

Artık bu uygulama ile sansür simgesiyle çıplaklık odaklı fotoğraflar sansürlenebilecekti ancak bu uygulama iki platform tarafından da reddedildi. Google konu ile ilgili müstehcen içerikli uygulamalara teşvik edilmemesini sebep gösterirken Apple bu uygulamayla saldırgan ve sakıncalı içerik paylaşımı yapılabileceğini sebep gösterdi. 

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: