bilim ve teknoloji haberleri

Google Yapay Zeka Konusunda İddialı

0 0

Google tarafından yapılan resmi açıklamalarda iki farklı yapay zekanın çok önemli bir gelişme kaydettiği belirtildi. Öyle ki Google tarafından uzun zamandan beri üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü Alice ve Bob adı verilen yapay zekalar, özellikle kendini korumak adına özel bir algoritma geliştirdi. Geliştirilen bu algoritmada çok özel şifreleme sistemleri kullanılırken, oluşturulan sistemin şu ana kadar çözülemediği belirtildi.
Yapay zekanın gelişmesi ve farklı projelerin gerçekleştirilebilmesi adına Google, yapay zekalar üzerinde özel deneyler yapıyor. Bu deneyler kapsamında 3 farklı robot üzerinde çalışmalar yoğunlaşmış durumda. Alice ve Eve’nin yanı sıra Bob adındaki bir robotun daha olduğu sistemde 3 robot arasında farklı bir görev paylaşımı yapılmış.

Deney Başarılı Oldu! 

Deneyde robotların ikisi arasında görüşmenin şifreli bir şekilde yapılması görevi verilirken, üçüncü robota da bu görüşmenin deşifre edilme görevi verildi. Daha sonra yapay zeka davranışlarına bakıldığında iki robot arasındaki mesajlaşmada özel bir şifreleme sisteminin kullanıldığı ve bu şifreleme sistemini üçüncü robot tarafından da çözülemediği açıklandı. Bu açıdan şifreleme sisteminde yapay zeka bir adım ileriye giderken, çözülemeyen şifreler sayesinde gelecekte hiçbir şekilde veri hırsızlığının yapılamayacağı da görüldü. İçeriğe ulaşmak ve okumak mümkün olsa da şifre çözülemediği için mesajda neyin anlatıldığı da öğrenilemiyor.
Öğrenebilir Yapay Zeka Gelişiyor!

Üstelik bu deneyin en ilginç noktalarından birisi de yapay zeka sistemlerinde herhangi bir şifreleme ve güvenlik konusunda yazılım yüklenmemesi. Bu bakımdan yapay zeka mevcut yetenekleri ile bu konuda kendini geliştirerek şifreleme işlemini yapmayı başarmış durumda. Gelecekte şifreleme işlemlerinin yapılması iki cihaz arasında özel şifreleme sistemlerinin geliştirilmesi adına projeye büyük bir önem veriliyor.
Güvenlik konusunda bu tip şifreleme sistemlerinin önemi her geçen gün artarken, WhatsApp gibi uygulamalarda dahi tek bir tip şifreleme sistemi kullanılıyor. Bu da sistemin kırılması halinde tüm içeriklere ulaşılmasına imkan sağıyor. Fakat yapay zeka sisteminde olduğu gibi farklı şifrelemelerin geliştirilmesi ve algoritmaların kullanılması adına bu yeni teknolojiler büyük bir öneme sahip.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: