bilim ve teknoloji haberleri

Güvenilir Domain Nereden Alınır?

0 0

İnternetten Nerden Domain Alınır?
Domain satan birçok site mevcuttur. Alınacak domainin özelliğine göre ilgili sitelerden alınmalıdır. Domain alımları genelde senelik yapılır. İstenirse  2, 3 ya da daha çok sene için ödeme yapılabilir. Tabii maliyette o oranda artacaktır. Domain bitiminde alımın yinelenmesi gereklidir. Eğer belli bir süre sonunda ücret ödenmezse domainin üzerindeki mülkiyet sona erecektir.

En iyi Yurt Dışı Firması GoDaddy’den Domain Almak için Bu Bağlantıyı Tıklayabilirsiniz.

Türkçe Domain Nereden Alınabilir: Türkçe domain alımını ODTÜ bünyesindeki http://www.nic.tr/ sağlamaktadır. Türkçe domain derken Türkçe karakterli domainler degil son uzantısı com.tr, net.tr, org.tr şeklinde tr eklentili uzantılı domainler kastedilmektedir. TR uzantılı domainler için ODTÜ’nün uyguladığı kurallar vardır. Herhangi bir com.tr uzantılı domain alabilmek için şirket ünvanında alınmak istenen ibarenin olmasını istemektedir. Örneğin xoops.com.tr domaini için şirket ünvanında xoops olması gereklidir. Yani ODTÜ alınmak istenen domain adının resmi şirket ünvanında olmasını istemektedir.

 

Bunun yanı sıra marka tescili ile de com.tr alan adı alınabilmektedir. marka tescilini http://www.tpe.gov.tr üzerinden kendini yapabileceğiniz gibi marka tescil firmaları aracılığı ile komisyon ödeyerek de yapmanız mümkün. Marka tescil firmaları tüm işlemleri sizin yerinize yapıp belgelerinizi hazır edeceklerdir. Marka tescili yapılan bir markanın alan adının alınması için markanın onaylanmasını beklemek gerekmez. MArka başvurunuzu yaptıktan hemen sonra başvuru belgelerinizle nic.tr den com.tr alan adınızı tescil edebilirsiniz.

Dilerseniz Türkçe karakterli alan adlarını da alabilirsiniz. Örneğin ömerbilgin.com.tr şeklinde adınız ve soyadınıza ait alan adını almanız için belge istenmemektedir. TC Kimlik numaranız ve kimlik fotokopinizle alabilmektesiniz.

Özel Domain Uzantıları: Yeni çıkan .tv gibi domainleri özel şirketler yapmaktadır.

Genel Domainler: .com, .net., .org, .info gibi uzantıları pazarlayan Türkiye’de ve dünyada birçok şirket vardır. Bunlardan Türkiyede’ki http://www.centoshost.com ve dünyadaki http://www.resellerclub.com kullanımı en kolay ve ciddi firmalardır. Register.com gibi başka birçok domain satan yer vardır ama hem pahalı olmaları hem de hukuki bazı açıklarının olması (örneğin register.com sitesinden aldığınız bir domainin sahibi değil kullanıcısı olmak durumundasınız. Üstelik 3 kat daha fazla para ödeyerek) sebebiyle tavsiye edilmemektedir.

Domain Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu şirketlerden domain alınırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır.
Bu şirketler domain alınırken bir kullanıcı hesabı oluşturmasınızı sizden isterler. Her zaman hatırlayacağınız ve şifresini unutmayacağınız bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gereklidir. Bu kullanıcı hesabı için vereceğiniz email’in doğru bir emali olması ve sürekli sizin yönetimizde olması şarttır. Ayrıca domaini alırken bu domainin hangi servedan yayın yapacağının ve bu servera ait DNS ayarının bilinmesi şarttır.

Özetlemek gerekirse bir domainin yönetimi için unutulmaması gereken bilgiler
1- Domainin alındığı yerde tanımlanan kullanıcı adı ve şifresi
2- Bu kullanıcı hesabı için tanımlanan mail hesabı ve şifresi (E-postanızı kaybetmek veya çaldırmak alan adınızı da kaybetmek demektir)
3- DNS ayarı

Domain yönetimi için yukarda belirtilen kullanıcı ve şifreleri kaybederseniz domainin yayın yaptığı serverin değişmesi durumunda gerekli ayarları yapamazsınız. Ya da domainin süresi bittiğinde tekrar ödeme yapıp domain üzerindeki mülkiyetin devam etmesi için gerekli ödemeyi yapamazsınız. Her iki durumda da domaininizin internet yayını duracaktır. Ayrıca internet dünyasında revaçta olan ve popüler olmuş sitelerin domainlerini kapmak gibi bir eğilim vardır. Kaybedeceğiniz domanilre için daha sonra binlerce dolar ödeyerek bir başkasından geri almak durumunda kalabilirsiniz.

Nasıl Domain Alırım?
Çeşitli alan adı kayıt firmalarından alan adı almanız mümkün. Yurt dışından almak isterseniz en çok tercih edilen firmalardan biri olan http://www.godaddy.com tercih edilebilir. 

Godaddy.com dan alan adı alabilmek için önce üye olmanız gerekmektedir.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: