bilim ve teknoloji haberleri

Instagram ipuçları

instagram ipuçları
0 84

Instagram ipuçları

Bilinçli bir Kullanım İçin bazı bilinmeyen Püf Noktaları, Instagram ipuçları.

Instagram uygulaması 500 milyondan fazla aktif kullanıcı sayısı ile sosyal medyanın en hızlı gelişen ve yükseliş gösteren mecralarından biri. Ülkemizde de her yaştan insanı bulabileceğimiz ve genellikle çekilen fotoğrafları direk paylaşıldığını, kapsamlı ve detaylı bir kullanım yapılmadığı aşina gözleyebilirsiniz.

Sıklıkla Instagram kullanıp Instagram ipuçları hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için bazı noktalarına değinelim.

Sırasıyla Instagram ipuçları:

1. Fotoğraflar için oluşturmuş olduğunuz filtreleri sıralayabilir, kullanmadıklarınızı silebilirsiniz. Uygulamada 40 adet farklı filtrenin tarafınıza hitap etmeyecek modelleri bulunacaktır.

2. Uygulamada kare fotoğraf zorunluluğu kalktı ve fotoğraf yüklerken dikey fotoğraflarınızı da tam boyutuyla Instagram içerisine atabilirsiniz.

3. Hashtag kullanımında otomatik olarak tamamlama işlevinden yararlanarak en popüler olanı seçebilirsiniz. Ayrıca hashtag lerinizi yorumlara da eklerseniz daha çok insanın sizi aramada o hashtag’ler aracılığı ile bulmasını sağlayabilirsiniz.

4. Instagramda fotoğrafınıza yapılan yorumlara kişi etiketlemeden cevap verirseniz o kişiye Facebook bildirimi gibi bir bildirim gitmeyecektir. Bu sebeple cevap vereceğiniz kişinin adını mutlaka etiketleyip yorumunuzu o şekilde yapın.

5. Mecrada popüler olmayı amaçlayanların yapılan araştırmalara göre günde sadece 1 fotoğraf koyması uygun görülmüş. Çünkü birden fazla fotoğraf sizin yüzünüzü çok çabuk eskitebilir ve takipçilerinizi bıktırabilir.

Önemli Taktikler…

Harika Instagram ipuçları
Fotoğrafları Sadece Seçtiğiniz Kişilere Gönderme
Paylaşmakta olduğunuz fotoğrafları kişisel yayın akışınız veya başka bir deyimle zaman tüneliniz üzerinde görüntülenmesini istemiyorsanız şunu yapabilirsiniz, çektiğiniz resmi veya fotoğrafı doğrudan seçeceğiniz maksimum 15 kişi ile paylaşabilirsiniz. Bu şekilde paylaşmış olduğunuz fotoğrafların sıradan paylaşımlarınızla yayın akışında görünmemesi dışında hiçbir farkı yoktur. Arkadaşlarınızla diret olarak paylaşmış olduğunuz fotoğraflarınızı sadece ilettiğiniz kişiler görüntüleyebilir, beğenebilir ve fotoğrafın altına yorum yazabilir. Ayrıca paylaşmış olduğunuz fotoğraflar herhangi bir şekilde arama sonuçlarında görüntülenmeyecektir ve istediğiniz zaman kolayca bu fotoğrafları silebileceksiniz.

instagram directinstagram kişiye fotoğraf gönderme
Instagram üzerinde yer alan bu güzel özelliği kullanmak için yapmanız gereken şey oldukça basit. Resim çekme ve düzenleme işlemini tamamladıktan sonra paylaşma sayfası üzerine geldiğiniz zaman, öncelikle sağ üst bölümde yer alan “Direct” seçeneğini seçmelisiniz. Ardından liste şeklinde karşınıza gelen arkadaşlarınızdan fotoğrafı göndermek istediklerinizin isimlerinin sağ tarafında yer alan seçme butonuna dokunarak tek tek seçmeli ve seçme işlemi tamamlandıktan sonra fotoğrafınızı göndermek için ileri sekmesine dokunmalısınız.

Instagram’da Kişilerden Gelen Direkt Mesajları Engelleme
Instagram üzerinde fotoğraf paylaşımını gereğinden fazla ciddiye alan arkadaşlarınız varsa ve sürekli olarak sizinle yedikleri yemekleri, gördükleri gün batımlarını, sevimli bebek veya hayvan fotoğraflarını doğrudan sizinle paylaşıyorlarsa ve siz bu durumdan ciddi anlamda sıkıldıysanız onları Instagram üzerinde tamamen engelleyebilirsiniz ama sonuç olarak ortada bir arkadaşlık söz konusu olduğu için bu biraz fazlaya kaçmak olabilir. Arkadaşınızı tamamen engellemek yerine sosyal olarak yaptığı tüm direkt fotoğraf paylaşımlarını yok saymayı deneyebilirsiniz. Peki bunu nasıl mı yapacaksınız? Oldukça kolay, hemen anlatıyorum.

instagram paylasim engelleme, instagram direkt mesaj engelleme
Öncelikle uygulamanın anasayfası üzerindeyken sağ üst köşede yer alan ve arkadaşlarınızdan gelen direkt mesajları görüntülemenize olanak sağlayan sekmeye dokunarak işe başlıyoruz. Ardından bize sürekli direkt mesajlar göndererek artık rahatsızlık vermeye başlayan arkadaşımızdan gelen bir mesajın üzerine dokunarak açılan yeni sayfanın sap üst köşesinde yer alan (Android için 3 nokta alt alta – iOS için üç nokta yan yana) simgeye dokunuyoruz. Son olarak açılan yeni sayfa üzerinde yer alan “Bu kullanıcıdan gelen tüm gönderileri yok say” ifadesine dokunuyor ve gelen onay penceresinde de “Yok Say” ifadesini seçerek işlemi tamamlıyoruz. Artık arkadaşınız tarafından doğrudan size gönderilen fotoğraf paylaşımları sizi asla rahatsız edemez.

Instagram’da Etiketlendiğiniz Fotoğrafları Gizleme ve Silme
Herhangi biri Instagram üzerinde paylaştığı bir fotoğraf üzerinde sizi etiketlerse, etiketlenmiş olduğunuz tüm fotoğrafları kendi profil sayfanız üzerinde yer alan “Olduğun Fotoğraflar” sekmesi altında kolayca görüntüleyebilirsiniz. Eğer etiketlenmiş olduğunuz fotoğraflar arasında başkalarının görmesini istemediğiniz özel fotoğraflar veya sizi genel olarak rahatsız eden fotoğraflar yer alıyorsa; bu fotoğrafları kolayca gizleme şansına sahipsiniz.

instagram etiket gizleme instagram etiket kaldirma
Etiketlendiğiniz bir fotoğrafı kendi profiliniz üzerinde gizlemek için öncelikli olarak etiketlenmiş olduğunuz fotoğraf üzerinde yer alan size ait etiketi bularak üzerine dokunmanız gerekiyor. Ardından açılan yeni sayfa üzerinde “Profilimde Gizle” seçeneğini seçerek, etiketlenmiş olduğunuz bu fotoğrafın profiliniz üzerinde görüntülenmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca aynı sayfa üzerinde yer alan “Diğer Seçenekler” butonuna dokunarak açılan menü üzerinde yer alan “Beni Fotoğraftan Kaldır” seçeneği sayesind etiketlenmiş olduğunuz fotoğraftan kendinizi kaldırabilirsiniz.

Tüm bunların dışında etiketlenmiş olduğunuz fotoğrafları tek tek temizlemek istemiyorsanız, yapmanız gereken şey oldukça basit. Kendi profil sayfanız üzerinde yer alan “Olduğun Fotoğraflar” sekmesini açarak sağ üst bölümde yer alan butona dokunarak, açılan yeni sayfa üzerinde yer alan seçeneklerden “Elle Ekle” yi seçmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede sizin izniniz olmadan herhangi biri sizi fotoğrafı üzerinde etiketleyemeyecektir.

Fotoğraf Filtrelerini Fotoğraflarınızı Instagram Üzerinde Paylaşmadan Kullanma:
Eğer bir fotoğraf çekmek istiyor ve çekeceğiniz fotoğrafı Instagram filtreleriyle geliştirmek istediğiniz halde Instagram üzerinde kendi profiliniz üzerinde paylaşmak istemiyorsanız, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bu işlemi gerçekleştirebilmek için mobil cihazlarınız üzerinde yer alan “Uçak Modu” özelliğinden yardım almanız gerekiyor.

Uçak moduinstagram fotoğraf filtresi kullanma
Öncelikle mobil cihazınız üzerinde Instagram uygulaması açıksa, uygulamayı sonlandırarak işe başlayın. Ardından telefonunuzun bildirim menüsü üzerinde yer alan ayarlar bölümünden “Uçak Modu” özelliğini aktif hale getirdikten sonra Instagram uygulamasını tekrar çalıştırarak istediğiniz fotoğrafı çekin, filtreyi uygulayın ve paylaşma sayfası üzerine geldikten sonra fotoğrafı paylaşmayı deneyin. Merak etmeyin çünkü mobil cihazınız “Uçak Modu”‘nda olduğu için internet bağlantınız olmayacaktır ve bu nedenle içeriğiniz paylaşılamayacağı için hata mesajı verecektir ama gelin görün ki paylaşmak istediğiniz içerik doğrudan telefonunuz galeri bölümü üzerinde yer alan “Kamera Görüntüleri” veya “Instagram” klasörü altında yedeklenecektir. Bu sayede Instagram filtrelerini uygulamış olduğunuz fotoğraflarınıza Instagram üzerinde paylaşım yapmadan ulaşabilirsiniz.

Instagram’da Harita/Konum Etiketlerini Kaldırma
Geotag olarak da bilinen konum veya harita etiketleri mobil cihazınız üzerinde yer alan GPS verilerini kullanarak fotoğraflarınızın nerede çekildiğiyle ilgili takipçilerinize bilgi verir ve fotoğraflarınızı size ait harita üzerinde belirli konumlarda etiketler. Bu sayede eğer fotoğraflarınızı geotag özelliği ile paylaştıysanız fotoğraf haritanız üzerinde nerelerde hangi fotoğrafları çektiğinizi görebilirsiniz.

Eğer harita üzerinde yer alan ve konum etiketi eklemiş olduğunuz fotoğrafları harita üzerinden kaldırmak diğer bir deyişle paylaşmış olduğunuz fotoğraflara ait Geotag özelliğini kaldırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit. Öncelikle kendi profil sayfanızı ziyaret etmeli ve ardından profil sayfanız üzerinde yer alan harita sekmesine dokunmalısınız. Açılan yeni sayfa üzerinde nerelerde hangi fotoğrafları çekmiş ve paylaşmış olduğunuzu rahatça görüntüleyebilirsiniz ve etiketlerini kaldırmak istediklerinize hızlı bir şekilde karar verebilirsiniz. Sonrasında ekranın sağ üst köşesinde yer alan butona dokunarak yeni açılan pencere üzerinde yer alan “Düzenle” butonuna dokunmanız yeterlidir.

instagram geotag Instagram konum etiketi
Şimdi geldik işin en kolay kısmına. Tek yapmanız gereken konum etiketini kaldırmak istediğiniz resimlerin üzerine dokunmak ve resimlerin üzerinde yer alan sayıları sıfırlamak. İstediğiniz tüm konum etiketlerini kaldırdıktan sonra yine ekranın sağ üst kısmında yer alan onay simgesine dokunarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer bir konum etiketini kaldıracaksınız, bu işlemin kalıcı olduğunuz ve konum etiketini tekrar geri alamayacağınızı unutmayınız.

Instagram’da Fotoğraf Paylaştıktan Sonra Etiket (HashTag) Ekleme
Instagram üzerinde bir fotoğrafı paylaştıktan sonra eklemek istediğiniz etiketlerden birkaçını unuttuğunuzu fark ettiğiniz zaman ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Yapmanız gereken şey aslında oldukça kolay. Paylaşmış olduğunuz fotoğrafın altında yer alan yorum bölümü üzerine eklemeyi unutmuş olduğunuz etiketleri ekleyerek, diğer kullanıcıların yapmış oldukları aramalar sonucunda paylaşmış olduğunuz fotoğrafları görüntüleyebilmelerini sağlayabilirsiniz.

instagram hashtag instagram etiket
Bu yöntem sayesinde; Instagram aracılığıyla paylaşmış olduğunuz fotoğrafları diğer sosyal medya hesaplarınız üzerinde paylaşırken ortaya çıkacak olan hashtag kalabalığının da önüne geçmiş olursunuz.

Fotoğraflarınızı Instagram’da Paylaştıktan Sonra Diğer Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşma:
Instagram üzerinde bir fotoğraf paylaştığınız halde, o an paylaşmış olduğunuz fotoğrafı diğer sosyal medya platformları üzerinde paylaşmak istemeyebilirsiniz ama merak etmeyin Instagram üzerinde paylaşmış olduğunuz fotoğrafları daha sonra fikrinizi değiştirmeniz durumunda diğer sosyal medya hesaplarınız üzerinde paylaşma şansına hala sahipsiniz.

instagram sosyal paylaşım yapmainstagram sosyal medya paylaşımı
Öncelikle paylaşmış olduğunuz fotoğrafın sağ alt bölümünde yer alan üç noktalı simgeye dokunmalı ve ardından açılan yeni pencere üzerinde yer alan “Paylaş” butonuna dokunmalısınız. Sonrasında karşınıza gelen “Paylaş” sayfası üzerinde fotoğrafınızı paylaşmak istediğiniz sosyal medya kanallarını seçerek ileri butonuna dokunarak işleminizi tamamlamalısınız.

Instagram’da Paylaşmış Olduğunuz Fotoğrafları Kaydetme:
Instagram ile çekmiş olduğunuz fotoğrafların orijinal halleri varsayılan olarak otomatik bir şekilde telefonunuzun galerisi altına kaydedilmektedir. Bunu değiştirmek için profil sayfanız üzerinden ulaşabileceğiniz “Seçenekler” simgesine dokunarak açılan yeni sayfa üzerinde yer alan “Asıl Fotoğrafları Kaydet” seçeneğini pasif hale getirebilir veya daha sonra isterseniz tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

instagram profili fotografları kaydet
Eğer fotoğrafların otomatik olarak yedeklenmesini istemiyor ve sadece kendi belirleyeceğiniz fotoğrafların akıllı telefonunuzun galerisi altına kaydedilmesini istiyorsanız, öncelikle “Asıl Fotoğrafları Kaydet” seçeneğini pasif hale getirmelisiniz. Sonrasında akıllı telefonunuz üzerinde kullanmakta olduğunuz tarayıcı yardımıyla Instagrabbr web servisini ziyaret ederek ister kendinize isterseniz de başka bir kullanıcıya ait resimleri kolayca telefonunuz üzerine kaydedebilirsiniz.

Makale: Instagram ipuçları

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: