bilim ve teknoloji haberleri

İnternet Kullanımı Mobile Dönüyor

0 0

Telefonlarda internet bağlantısının daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlanması, internet kullanım alışkanlıklarını da değiştirdi. Öyle ki konuyla ilgili yayınlanan son raporlarda bu değişiklik tamamen gözler önüne seriyor. Türkiye’deki durum dünya ile benzer bir gelişme gösterirken 2012 yılında Türkiye’deki internet kullanıcılarının sadece yüzde 40’ı mobil olarak bu imkândan yararlanıyordu.

Türkiye’deki Güncel Durum Ne?

2016 yılına girildiğinde Türkiye’de bu oran yüzde 68’lere kadar çıkmış durumda. Bu bakımdan artık Türkiye’de internet kullanıcılarının yarısından fazlası mobil olarak internete bağlanıyor. Mobil bağlantısının artmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi ise Türkiye’de 1 Nisan tarihi itibariyle yeni mobil bağlantının kullanıma sunulması.

4.5G yeni bağlantı türünün kullanıma sunulması ile birlikte çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde internet bağlantısını kurmak mümkün. Bu açıdan önümüzdeki yıllara yönelik yapılan tahminlerde bu imkanların daha da geliştirilecek olması kullanıcıların internet kullanımında cep telefonlarını tercih etmesinin kolaylaşacağı belirtiliyor. Uzmanlar tarafından yapılan öngörülerde 2018 yılına kadar Türkiye’de yüzde 80 barajının geçileceği düşünülüyor. Kuşkusuz bu oranlar Türkiye için oldukça yüksek olsa da Avrupa ülkelerinin oldukça gerisinde. 

Avrupa’da Durum Ne?

İrlanda ve Singapur gibi pek çok ülkede mobil kullanım yüzde 90 barajını aşmış halde. İrlanda yüzde 92, Singapur ise yüzde 91’lik mobil kullanım oranları ile en çok mobil bağlantı kullanan kullanıcı sayısına sahip ülkeler arasında.  Üstelik nüfuslarının çok daha düşük olması bu konuda daha fazla kişinin internet bağlantısını da mobil olarak kullandığını gösteriyor. Türkiye için yapılan tahminlerde 2018 yılı hedef alınırken özellikle bu yıl sonrasında oranın yüzde 90 barajını aşması bekleniyor.

Değişiklik Yaratacak

internet trafiğinin mobile dönmesinin pek çok farklı değişikliklere sebebiyet verdiği görülüyor. Öyle ki internet sitelerinin mobil ile uyumlu olması, alışverişlerin cep telefonları ile kolay bir şekilde yapılabilmesi gibi pek çok farklı detay da artık önem kazanmış durumda. Bu bakımdan kullanıcıların önümüzdeki dönemlerde cep telefonları üzerinden çok daha kolay bir şekilde işlemlerini yapabilmesi adına mobil devrimin de yaşanabilmesi mümkün.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: