close
iphone-5s-haziran-ayı

Apple’ın yeni iPhone 5S’ in çıkış tarihiyle ilgili bir tahmin de ünlü Apple analisti Gene Munster’dan geldi. İsabetli iddialarıyla bilinen Munster, CNET‘in haberine göre Apple’ın yeni iPhone’u kullanıcılarla buluşturmak için çok beklemeyeceğinin işaretlerini verdi. Munster, Apple’ın iPhone 5S’i Haziran ayında dağıtmaya başlayacağını dile getiriyor.

Haziran ayı çıkışı aynı zamanda Samsung’un Galaxy S IV hamlesine Apple’ın daha erken cevap verecek olmasına da işaret. Apple tecrübeli analistin ifadelerine göre düşük fiyatlı iPhone’u ise Eylül ayında satışa sürecek.

Diğer yandan Haziran ayında kullanıcılarla buluşturulacak iPhone 5S, ayı sonunu göremeden 4 milyon satış rakamına ulaşacak. Bu rakam ikinci çeyrekte mali performansında düşüş beklenen Apple için pek parlak sayılmaz. Zira iOS 6′da yaşanan harita fiyaskosuna rağmen Apple ilk haftada 5 milyon adet iPhone 5 satmayı başarmıştı.

Buna karşın Munster, Apple’ın üçüncü çeyrekte 30 milyon iPhone satarak bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarını %15 oranında yukarıya çekeceğini de düşünüyor.

Munster ayrıca iPhone 5S’in teknik özellikleriyle ilgili bazı bilgileri de paylaştı. Beklenildiği gibi daha hızlı bir işlemci ve daha iyi bir kamera barındıracağını ifade eden analist, iPhone 5S’te ilk defa sunulacak bazı yeniliklerin bulunacağının da altını çiziyor. Munster’a göre iPhone 5S’in NFC teknolojisini barındırması da olası.

Munster, parmak izi taraması özelliğinin de iPhone 5S’te yer alabileceğine değinirken, uygun fiyatlı iPhone modelinin piyasadaki 125 dolar beklentisinin aksine 250 dolardan satışa çıkarılacağına dikkat çekti.

Tags : Gene MunsteriOS 6iphoneiphone 5siphone 5s çıktıiphone 5S hakkında