bilim ve teknoloji haberleri

Karıncalar dünyayı işgal mi ediyor ?

0 0

Karıncalar

Yapılan bilimsel araştırmada, karıncaların ticaret yolları ile dünya geneline yayıldığı ve bu sebeple insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşabileceği bildirildi.

Gerona Üniversitesi araştırma ekibince Amerika, Hollanda ve Yeni Zelanda  bölgelerinde ki oldukça fazla egzotik karınca türü üzerinde yürütülen incelemede, söz konusu bölgelerde bulunmayan istilacı karınca türlerine rastlandı.

Isırmalarıyla şiddetli acı veren bu tür karıncaların daha önceden bildirildiğinin aksine bölgeye kaza sonucu uzak bölgelerden geldikleri sonucuna ulaşıldı. Karıncaların farkında olmadan kaplar veya kutular içerisinde, gemi veya uçaklarda toprak, ahşap, süs bitkileri ve meyveler aracılığıyla taşındığını belirtilen araştırmada, bilim adamları birçok karınca türünün yeni yaşam alanlarında koloniler kurduklarını ve bunun çevre , altyapı ve insan sağlığı için tehdit oluştura bilecek boyutlara ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Geldikleri bölgelerde yeni alanlar oluşturan karınca türlerinin kökünün kazınmasının çok zor olduğunu kaydeden bilim adamları, bu karıncaların zararlarının yayılımının durdurulması için daha fazla çabaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Araştırma, Kraliyet Biyoloji Cemiyeti dergisinde yayınlandı.

Untitled-1

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: