bilim ve teknoloji haberleri

‪‪Stephen Hawking‬‬ Korkutan Uyarı

77

Ünlü Astrofizikçi Stephen Hawking dünyanın ve insanlığın akıbeti hakkında açıklamalarına her yeni gün, yeni açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Daha önce dünyanın ‘kendi kendini yok etme’ tehlikesine karşı insanlığı uyaran Stephen Hawking şimdi de insanlığın dünyayı 100 yıl içerisinde terk etmesi gerektiğini korkutucu bir şekilde dile getirdi.

‪‪Stephen Hawking
‪‪Stephen Hawking

Albert Einstein’in ardından dünyanın en büyük dahisi olarak görülen Stephen Hawking, Dünyanın geleceğiyle ilgili 2117 yılına kadar Dünya’yı muhakkak terk etmemiz gerektiğini söyleyen İngiliz bilim insanı, buna sebep olarak nükleer savaş ihtimallerini, küresel ısınmayı ve tasarlanan genetik virüsleri gösterdi.

Daha önce de duyduğu endişeleri katıldığı bi çok platformda dile getiren Stephen Hawking, Dünya’yı tehdit edebilecek asteroitler ve nüfus artışı konusundaki görüşlerini belirtmişti.

Stephen Hawking – Dünyaya Çarpacak bir Asteroid

BBC’nin yeni belgeselinde konuşan Stephen Hawking insanlığın dünyadaki vaktinin kısaldığını belirtitor. Stephen Hawking, iklim değişikliği, astroid çarpması, salgın hastalıklar ve aşırı nüfusun dünyada kalınması durumunda insanlığı yok edeceğini belirtti.

Stephen Hawking – Virüs Salgını

Belgeselde Hawking ve eski öğrencisi Christophe Halfard’ın, insanlığın uzayda nasıl yaşayabileceğini tartıştığı kaydediliyor.

Stephen Hawking – Independence Day -Kurtuluş Günü

Ünlü Astrofizikçi Stephen Hawking, daha önce dünyanın ‘kendi kendini yok etme’ tehlikesine karşı insanlığı uyarmıştı.

‪‪Stephen Hawking

Medeniyetin başlangıcından beri saldırganlığın hayatta kalmak için işlevli olduğunu vurgulamıştı: “Darwinci evrim gereği, bu bizim genlerimizle ilişkili. Ancak şimdi, bu saldırganlığın nükleer ya da biyolojik savaş yoluyla bizi yok etmesi mümkün. Mantığımız ve aklımız yoluyla, bu içgüdümüzü kontrol etmemiz gerekiyor.”

75 yaşında olan Stephen Hawking, teknolojinin kontrol altına alınamamasının insanlığın sonunu getirebilecek bir potansiyele sahip olduğu uyarısında bulunmuştu.

Stephen Hawking – Terminator

Daha önce yapay zeka ve insanoğlunun uzaylı bir medeniyetle iletişim kurması durumuna karşı benzer uyarılarda bulunan Hawking, medeniyetimizin başladığı günden bu yana saldırganlığın hayatta kalmak için işlevsel bir şey olduğunun altını çizdi ve şu uyarıda bulunmuştu: “Günümüzde, bu saldırganlığın nükleer ya da biyolojik savaş yoluyla insanoğlunun sonunu getirmesi mümkün.”

Stephen Hawking – Yapay Zeka

Mantık ve akıl ışığında bununla mücadele edilmesi gerektiğini belirten Stephen Hawking bu hedef doğrultusunda bir tür dünya hükümeti kurulmasını önerdi. Bu adımın başka bir soruna evrilebileceğini de kabul eden Hawking, bir tür dünya hükümetinin tiranlığa yol açabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz aylarda da fizikçi Stephen Hawking “dünya dışı varlıkların gezegenimizi keşfetmesinin insanlığın sonunu getirebileceği” uyarısında bulunmuştu. Hawking, “Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse, sonuç, pek muhtemel Kolomb’un Amerika’ya ayak bastığındaki gibi olur. Bu da yerli Amerikalılar için çok iyi olmamıştı” demişti.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, yorumlarını bekliyoruz.

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: