bilim ve teknoloji haberleri

Microsoft Yapay Zeka İle Kanserle Mücadele Edebilir Mi?

0 0

Son dönemlerde yapay zekadan farklı alanlarda da yardım alınırken, Microsoft kansere karşı gelişme sağlamak adına yapay zekayı kullanmaya karar verdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan paylaşımlarda sağlık sektörüne yönelik 4 farklı projenin oluşturulduğu ve özelikle kanserin nedenlerinin araştırılarak çözüm bulunabilmesi adına kapsamlı bir çalışa yapılacağı açıklandı.

Yapay Zeka İle Gelişme Sağlanabilir!

Öğrenme yeteneği olan yapay zekadan yardım alacak Microsoft, tümörlerin tespit edilmesi, tümörlerin hareketleri ve yayılması gibi hastalığa dair tüm aşamaları yapay zeka üzerinden analiz edecek. Ayrıca kullanılan ilaçların etkileri, ilaç kullanımı ile birlikte kanserde nasıl değişikliklerin yaşandığı yine analiz edilecek. Bu sayede yapay zekadan alınacak kapsamlı derlemeler ile birlikte kanser konunda yeni tedavi yöntemleri de geliştirilebilecek.

İddialı

Microsoft bu projede başarıya ulaşabilmek adına oldukça iddialı.  Bu bakımdan kansere yönelik yapılacak çalışmalar dünya genelinde de şimdiden takip edilmeye başlanacak. Bu konuda en çok güvenilen nokta ise kanser için en etkili ilaçların yapay zeka tarafından belirlenerek tedavi için en uygun yöntemlerin de uygulanması amaçlanıyor. Microsoft’tan önce bu alana giriş yapan IBM tarafından çeşitli araştırmalar hala sürdürülürken, hastalıkların tedavisi konusunda yapay zekanın ciddi bir katkı sağlaması bekleniyor 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: