bilim ve teknoloji haberleri

Microsoft’a Rusya’dan Darbe!

0 0

Rusya’da yabancı teknolojilerin kullanılmaması ve yerli uygulamaların desteklenmesi adına önemli kararlar alınmaya başlandı. Konuyla ilgili alınan kararlarda devlet başkanı Vladimir Putin’in etkisi fazla olurken, ülkede artık Microsoft ürünlerinin kullanılmasının yasaklandığı belirtildi. Bu açıklama ile birlikte artık kişilerin Microsoft ürünleri yerine Rusya’da yerli yazılımcılar tarafından geliştirilen alternatif uygulamaları kullanması gerekecek. Bu bakımdan alınan karar ile birlikte artık ülkede yerli yazılımların geliştirilmesi amaçlanacak.  

İlk Adımlar 2014’te Atıldı

Konuyla ilgili ilk adımlar 2014 yılında atılırken, bu tarih itibari ile yerli yazılım üreticilerine verilen destekler ile birlikte gelişmenin sağlanması amaçlandı. 2016’da alınan kararlar ile birlikte bu hedefler doğrultusunda yaptırımlara da başlanırken, değişimin nasıl gerçekleşeceği ve Rusya’daki vatandaşların bu duruma nasıl karşılık vereceği de merak ediliyor.

Yabancı sermayelerin kazanmasının ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu belirten Vladimir Putin, bu konuda alacakları önlemler ile birlikte yerli üreticilerinin kazanmasının mümkün olacağı söylendi. Bu konuda uygulanacak yaptırımlarda ise ilk olarak Microsoft seçildi.

Kamuda Başlayacak

Yeniliklerin ilk olarak kamuda başlayacağı belirtilirken, kamu kurumlarında bundan sonraki süreçte Microsoft ürünleri kullanılmayacak. Mail, editör konusunda gerekli olan yazılımlar ise yine Rusya’da popüler olan yerli uygulamalardan seçilecek. 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: