bilim ve teknoloji haberleri

Mobil veri tüketimi, hangisi uygulama daha çok veri tüketimi yapıyor?

0 0

Mobil veri tüketimi

Hangi mesajlaşma uygulaması daha az mobil veri tüketimi yapıyor? İtalyan operatör SosTariffe, popüler mesajlaşma uygulamalarının mobil veri tüketimini yakından incelemiş.

Facebook Messenger, WhatsApp, Line, Hangouts, Telegram, Viber ve Skype’ı mercek altına alan firma, incelemesini şu üç kullanım senaryosuna göre yaptı: Düşük tüketim, orta tüketim, yüksek tüketim. Bu senaryolar, aşağıdaki parametreleri içeriyordu:

Düşük tüketim: 20 mesaj gönderme, 20 mesaj alma, 5 fotoğraf alma, 2 fotoğraf gönderme.

Orta tüketim: 40 mesaj gönderme, 40 mesaj alma, 10 fotoğraf alma, 5 fotoğraf gönderme.

Yüksek tüketim: 100 mesaj gönderme, 100 mesaj alma, 50 fotoğraf alma, 20 fotoğraf gönderme.

Mobil veri tüketimi
Mobil veri tüketimi

Mobil Veri tüketiminin yüksek olmasından farklı sonuçlara varılabilir. İlk bakışta yüksek veri tüketimi kötü bir durum gibi görünse de, örneğin fotoğraflarda ve videolarda kullanılan sıkıştırma tekniği, onların boyutunu küçülttüğü gibi kalitesini de hissedilir derecede düşürüyor olabilir. Yine de uygulamaların veri tüketimi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak güzel. Bu sayede veri tasarrufu yapmak isteyenler için yollarını daha kolay belirleyebilirler.

Akıllı telefonlar hayatımıza birçok yenilik katarken İnternet olmadığı takdirde bu yeniliklerin bir çoğundan yararlanamıyoruz.

Peki, akıllı telefon kullanıcıları mobil verilerini nasıl idareli kullanabilir? Mobil veri akıllı telefonların önündeki en büyük engeldir. Hiç ummadığınız bir anda internetiniz tükenebilir. Bu yüzden mobil verinizi daha çok idareli kullanmak için sizlere birkaç taktik vereceğiz.

  • Wi-Fi noktalarını kullanarak mobil verinizi daha önemli yerlerde ve zamanlarda kullanabilirsiniz. Evinizin dışında da birçok kafede, restaurantta, işyerinizde, parkta ücretsiz Wi-Fi noktaları mevcut. Otomatik oynatma ve indirme özellikle Whatsapp ve Facebook’ta oldukça fazla yaşanan bir durum.
  • Mobil cihazınızda otomatik indirmede sizin işinize yaramayacak medyalar da inebilir. Bu yüzden otomatik indirmeyi kapatarak mobil veriden daha çok  tasarruf edebilirsiniz.
  • Harita uygulamaları her açtığınızda bulunduğunuz konumu veya adresi tekrar yüklüyor olabilir. Bu yüzden düzenli olarak belirli semtlerde seyahat ediyorsanız bunların haritasını daha önceden indirmeniz mobil verinizde büyük artış sağlayacaksınız.

 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştu

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: