bilim ve teknoloji haberleri

Facebook Neptün Heykelini “Cinsel Açıdan Açık” Gerekçesiyle Sansürledi

Neptün heykeli
0

Son zamanlarda sosyal medya üzerinde yayınlanan cinsel içerikli paylaşımları engellemek için geliştirilen uygulamaya sanat eserleri de takıldı.

Facebook, son yıllarda sosyal medya da çokça paylaşılan terör ve cinsel içerikli paylaşımları engellemek için büyük bir çaba sarf ediyor. Fakat sistem otomatik olarak sadece kötü içerikli paylaşımları değil, tarihe ve topluma mal olmuş sanat eserlerini de sansürlemeye başladı. Facebook, bir sanat tarihçisinin yaptığı İtalya’nın meşhur Neptün heykelinin, “cinsel açıdan açık” olduğu fikriyle bloke ettiği iddiası tartışma ortamı yarattı.

Yerel bir yazar olan Elisa Barbari, Facebook sayfasına “Bologna hikayelerini” yazmak için girişimlere başladı. Fakat 16. yüzyıl heykellerinden “Neptün”ü tanıtmak için yazdığı satırlar bir şekilde engellendi. “Sayfamı tanıtmak istedim ancak Facebook için heykel çok fazla insan eti gösteren, cinsel açıdan açık bir görüntü olduğu için sansüre uğradı. Gerçekten yapılan bu sansür delilik!” açıklamasını yaptı.

Facebook’un yazara gönderdiği uyarıda, “Açıkça cinsel içerikli ve aşırı derecede vücut gösterilen, gereksiz yere vücut parçalarına konsantre olan bir görüntü sunuyor. Sanatsal veya eğitimsel nedenlerden ötürü bile olsa, çıplak vücut görüntülerinin veya videolarının kullanılması yasaktır.” yazıyordu.

Facebook sözcüsü daha sonra yaptığı açıklamada, sansürün hata olduğunu söyledi. “Ekibimiz her hafta milyonlarca reklama imza atmakta ve bazı durumlarda yanlış yasaklamalar yapmaktayız. Bu resim reklam politikalarımızı ihlal etmiyor. Hata için özür dileriz.” ifadelerini kullandı.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: