bilim ve teknoloji haberleri

Nobel Fizik Ödülü’nü 3 Bilim Adamı Paylaştı

0 0

Her yıl oldukça ilgi gösterilen ve prestijli olarak görülen Nobel ödülleri bu yılki sahiplerini de buldu. Özellikle Nobel fizik ödülünün kime verileceği ile ilgili uzun zamandan beri gündemde pek çok farklı tartışma yapılırken Nobel ödülü 3 farklı fizik adamına verildi. Böylece beklentiler karşılanmış olduğu gibi üç kişi arasında paylaşılan ödül fizik alanında da önemli bilgileri gün yüzüne çıkartdı.

Ödülü Kimler Aldı?

Nobel fizik ödülünü alan isimler ise David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane ve J. Michael Kosterlitz oldu.

Bilim adamları tarafından yıl boyunca yapılan çalışmalar kapsamında özellikle “Topolojik evre değişimlerin ve maddenin topolojik evrelerinin kuramsal keşfine” yapılan katkılar nedeniyle böyle bir ödülünü verilmesinin uygun görüldüğü açıklandı. Bilim adamları tarafından yapılan bu alandaki çalışmalar oldukça önemsenirken çok önemli verilere ulaşılması ve bu alanda gelişme kaydedilmesi bilim adamlarının Nobel fizik ödülü almasında önemli bir rol oynadı.

Ödül Paylaştırıldı

Ödül kişilere eşit olarak paylaştırılmadığı gibi konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılarak ödül paylaşımı hakkında da bilgiler verildi. Açıklamalara göre ise ödülün yarısı Thouless’e , diğer yarısı ise Haldane ve Kosterlitz arasında paylaştırıldığı belirtildi.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: