bilim ve teknoloji haberleri

Özgüvensiz Kişilerin İnternet Bağımlılığı Artıyor!

0 0

Türkiye’de 2806 öğrenci ile yapılan incelemelerde, internet kullanım alışkanlıkları ile ilgili güncel veriler analiz edildi. 26 farklı üniversitede okuyan öğrencilerin katılım gösterdiği ankette özellikle interneti çok kullanan bireylerin özgüveni düşük olan gençler olduğu görüldü.

İlginç Sonuçlar Var

Selçuk Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Mustafa Şahin ve İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doçent Doktor Birol Gülnar tarafından yapılan araştırmalarda internet kullanımında iletişim, eğlenceli ve bilgilenmenin ne kadar etkili olduğu ve kullanıcıların ruh sağlığı ile internet kullanımı arasında nasıl bir ilişkinin bulunduğunun ortaya çıkarılmaya çalışıldığı belirtildi.

Yapılan araştırmalar 2806 öğrenci ile yapılarak daha geniş bir sonuç ve genel durumu ortaya çıkarma imkanı sağlarken yapılan açıklamalarda özgüvenin artmasının internet kullanımı oranlarını düşürdüğü, özgüvenin düşmesinin de internet kullanımını arttırdığı belirtildi.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalardan kişilerin interneti kullanma amaçlarının oldukça farklı olduğu belirtilirken psikolojik şartlara bağlı olarak internet bağlılığının artmasının ciddi bir psikolojik sorun olacağı belirtildi. Kişilerin hayatta karşılaştıkları sorunlarda özgüven eksikliği duyduğu durumda ve özellikle arkadaş çevresi ile iyi bir ilişki kuramadığında çareyi bilgisayarlarda ararken yalnızlığın internet üzerinden giderilmeye çalışıldığı belirtildi. Bu bakımdan internet bağımlılığı her ne kadar milyonlarca kişiyi etkilese de bu bağımlılığın arkasında pek çok farklı etkenin yattığı da yapılan bu araştırma ile birlikte görüldü.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: