bilim ve teknoloji haberleri

Rise of the Tomb Raider – Challange Rehberi – Tam Çözüm

Rise of the Tomb Raider - Challange Rehberi - Tam Çözüm
18

Rise of the Tomb Raider Tam Çözüm

Rise of the Tomb Raider Tam Çözüm, Challenger ne demek önce ona cevap verelim. Özel anlamda challenger düello meydan okumak manasına gelir. Tomb Raider oyunu için gizli bir bölmeyi bulmak buradaki bulmacayı çözmek (Puzzle) böylece ekstra haklar, materyaller ) para, eşya,hazine, silah mühimmat gibi) kazanmaktır.Gelelim bu challenger de nelere dikkat edeceğiz, nasıl bulacağız.

1- Haritada challengerler kesik çizgili türbe şeklinde görülüyor. Haritanın sol tarafında kaç challenger olduğunu ve topladığınız materyalleri görebilirsiniz.

2- Haritaya girip challengeri işaretlerseniz ve Lokal targeti seçerseniz oyunda q ya basınca (Bendeki PC de q yaptım) challenger mavi olarak gideceğiniz yönü kesik çizgili türbe şeklide görülüyor. Bunu takip etmelisiniz.

3- Bir challengere yaklaştığınız zaman “Opisyonal challange tomb nearby” yazısı çıkar. Yani yakında challenger var demektir. Daha sonra “Eexpolare enterence”

Girişi araştırın yazsızı çıkar. Artık girişi arayıp bulmalı ve içeri girmelisiniz.

4- Bir çok challengere girebilmeniz için bazı kabiliyetinizin olması lazım. Mesela halat atana ok ve yay. Alev atan yay, bomba atan silah, su altında uzun süre kalma kabiliyeti gibi. Bu nedenle oyunun ilk başlarında challengere giremezsiniz. Bir çok challengerin kapısını açmak için halat lazımdır. Etraftan materyalleri  toplamalısınız, sandıkları açmalısınız ve kamp ateşinde kabiliyetinizi artırmasınız. Her silahı güncelemelisiniz. İlk oynayışta challengerin yerini tespit edersiniz daha sonra kabiliyetiniz artınca, güncel silahlara kavuşunca buraya Fast Travelel (Hızlı seyahat, ışınlanma) ile gelirsiniz.

4- Challenger den sonra ilk kampa gidip istirahat edin oyun burada save yapıyor.

5- Challenger sonunda size ödül olarak bazı şeyler verecektir. Bunları kabiliyetinizi artırmada kullanın. Kabiliyet artırma ve silah güncellemeleri kampta yapabilirsiniz. Güncellenmesi gereken şeyler biraz daha beyaz ve parlak görülüyor. Bunları tıklamalısınız. Burada ayrıca elbisenizi değiştirebilirsiniz.

Amacım sizi challengerlere ısıtmak ve oynatmak. Yoksa herkes 7-8 saatte oyunu bitirir. Bu marifet değil. Oyunu bitiren birine sorun “kaç challenger çözdün” diye apışıp kalacaktır. Challenger mutlaka kendi başınıza çözmeye çalışın. Takılırsanız buraya bakabilirsiniz. Evet şimdi buyurun challengerlere

Geothermal Valley (4 Challenge)

1- Geothermal Valley Catacomb of Sacred Waters Challenger Tomb

Geothermal Valley haritasına bakın haritanın en alt sağındaki kampa ışınlanın.

Kamptan ayrılınca hemen solunuzda uzanmış bir kütük göreceksiniz. Bu kütük üzerinden ilerleyin ve karşıya atlayın. Bu açıklıkta Sacred Waters Challenge girişini bulacaksınız. Merdivenlerden çıkın. İlerleyin bataklığı gelin baba ile karşıdaki halat düzeneğine ok atarak bir birine bağlayın ve asılarak karşı tarafa geçin. Kurukafaların oradan aşağı inin ve kamp ateşinin oraya gelin.

Dönen çarklı babanın yanında durun ve sandala ok atıp sandalın gelmesini bekleyin. Gelince de sandala atlayın. Sandaldayken ipi kesin ve karşıdaki dönen çarklı babaya ok atıp sandalı bağlayın. Sandaldan ortadaki adacığa çıkın. Acele etmezseniz akıntıya kapılırsınız. Yapın arkasında şelalenin arkasında gizili bir ikinci sandal daha var. Bu sandala halatlı ok atın ve çekin. Sandal yanınızdan geçerken içine atlayın hemen karşıdaki halatlı babaya halatlı ok atın ve kayığı sabitleyin ve çarkı döndürün. Kayın karşı duvara yanaşırken zıplayın ve duvardaki platforma atlayın. Geç kalırsanız sandal akıntıya kapılıp sizi şelaleden aşağı atarak ölümünüze neden olur. Yapının içine girin. Malzemeleri toplayıp İlerde Anatomical Knowledgei alın. Böylece

Sağdaki platforma çıkın ve duvarı kırın aralıktan geçip kampın olduğu yere gelin. Catacomb of Sacred Waters Challenger Tomb’u bitirdiniz.

2- Geothermal Valley Baths of Kitezh Challenge Tomb 

Kendinizi geotermalin en kuzayindeki challengerin yakınındaki kampa ışınlayın. Kamp köyün yakınında. Aşağı doğru ve chalengerlere doğru giderseniz şelaleye ulaşırsınız. Şelalenin üzerindeki köprüden nehrin karşısına atlayın. Sola giderseniz Baths of Kitezh gidersiniz. Sağa giderseniz. House of the Afflictede gidersiniz. Biz önce soldaki Baths of Kitezh Challenge Tomba gideceğiz. Yolu takip edin ormandan geçin mağara ağzını bulun.

Dikkat burada kocaman bir ayı var. Önce okunuzu hazır edin ve oku zehirli oka ayarlayın. PC de 1 e basacaksınız ve 1 tuşuna devamlı basarsanız ok çeşitleri gelir. Ateş etmek için önce sağ mouse tuşu sonra orta tuş ile ateş) Çünkü başka türlü ayı ölmüyor. Uzun uğraşılar sonucunda ayıyı öldürün. Ayının derisini yüzün.

Mağara içinde geyiğin de dersini yüzün. (Ayıya nasip olmadı) Kırılacak duvara gelin ve duvarı kırın. İçeri girin.

Kahverengi akarsuya dalın (Kaplıca suyu) ve su altından devam edin. Sonunda bir yapıya geleceksiniz. Buradan çıkın. İçerde zamanlı akan logardan gelen su var. Bu suya kapılmadan zamanlı olarak geçin ve içerde kamp ateşine ulaşın.

İleri devam edin yerdeki kırmızı sembole basmayın. Yahut basında ne olduğunu görün. İleride dallar arasından geçin ve Baths of Kitezh ulaşın.

Kahverengi lağım gibi suya atlayın. Kayığı bulun ve halat yardımı ile kayığı duvar kenarına çekin. Duvara atlayın.

İçeri girin. Su içinde bir halatlı makarayı göreceksiniz. Hareketli kolu sabitlemek için tabandaki makarayı sudan kurtarmak ve bu kolu makaraya bağlamak lazım.

Karşı duvara gidip kolu çekin kapaklar açılacak ve odanın suyu boşalacak. Konuyu anlamanız için izah edeyim. bu 2 ci odanın suyunu boşaltıp 1 ci odaya suyu sevk ediyor ve oradaki suyun yükselmesini sağlıyorsunuz. Yoksa oradaki kolu çekmezsiniz.

Su boşalınca çektiğiniz kol ile tabandaki halat makarasını bağlayın halat makarası yanına gelin kolu çevirin ve hareketli, zamanlı sabitlensin.

Geldiğiniz platformdan kayığın yanına gelin ve halat yardımı ile tavandaki halat yumağına ok atın kayığı bağlayın ve kolu çevirince kayık hareket etsin kemer şeklindeki yapının yanına gelin. Suya dalın ve aşağıdan su altından diğer odaya girin.Burada da çekeceğiniz bir kol var.

Kolu çekin odanın suyu boşalsın. Bu sırada kayıkta karşı tarafta aşağı inmiş olacak, hemen kayık tarafına dönün ve halatlı ok atın böylece kolu kayığa bağlayın. Şimdi bütün odadaki sular boşaldığı için zeminde yürüyebiliyorsunuz. Zaten yapmamız gereken zeminde yürür hale gelmektir.

Kırmızı bidonlara gelin ve bunları patlatın. Açılan parmaklıklardan geçin yukarıdaki ödül İron Gribi alın.

Kayığın yanına gelin ve ilerideki merdivenlerden çıkın. Yerdeki ayını tuzağa dikkat ederek geçin. Kamp ateşine gelin.

Sağdaki halat ile karşıya kayın. Geldiğiniz yolu takip ederek geotermal valeye gelin. Şelalenin yanındaki köprüden ok halat atarak karşıya geçin. Buradan House of the Afflicted Challenge e gideceğiz.

3- Geothermal Valley House of the Afflicted Challenge Tomb

Baths of Kitezh Challenge den gelişte şelalenin yanındaki kırık köprü platformdan karşıya atlayın. Yerde sürünerek geçeceğiniz bir aralık var. Buradan geçin. 4 kurt geliyor bunları öldürün. (Biri kaçıyor bir daha da gelmiyor) Gelmeyişi benim için mi yoksa onun için mi iyi oldu bilemeyeceğim)

Ağaç dalın asılı nesneyi okla vurun ve düşürün. Şimdi gelip demir kapıyı açın. Koridorda ilerleyin. Bir dikili taşa geleceksiniz. Sağdan devam ederseniz kuyu ve kampa gelirsiniz. Malzemeleri toplayın.

Kamp ateşinin ilerisinde House of the Afflicted Challenge Tomb girin. Etrafı araştırın. Yukarıda 2. katta gördüğünüz odaya gireceğiz.

Şimdi ilerleyin. Arabayı çekebildiğini kadar çekin. Çukura inin asma platform ile çengelli vinci halat ile bağlayın.

Şimdi ilk asma platformun yanına gelin ve halat topağının bağlı olduğu kola halat atın ve çekin. (Bu kolu görmek biraz zor oluyor) Böylece demir kütleye bağlı halat topağı aşağı inecek. Hemen arabaya halatlı ok atarak bağlayın ve sabitleyin.

Böylece platform yukarıda sabit kaldı ve barfikslerden atlama için size bir yol açıldı.

Üst kata çıkın 2 barfiksten zıplayıp karşıya tutunun. Yükselmiş olan asma platformdan atlayıp devam edin. Duvarlara yan yan tırmanarak House of the Afflicted Challenge Tomb odasına girin. Süper Haealtı alın.

4- Geothermal Valley Pit of Judgment Challenge Tomb

Bu challengeli haritadan bulup oraya ışınlanın. Şelalenin üzerindeki kayalardan kendinize yol bulun. Haritaya bakara ilerleyin. 2 merdiven çıkacaksınız. Akarsu dan kayarken karşıya zıplayın ve yukarı çıkın. Duvarlardan tırmanarak kamp ateşine varın.

Sonunda Pit of Judgment gelin. Suya dalın karşıya yüzün 2 tane asma köprü var. Sağdakinden devam edin.

Burada bir mekanizma var. Bunu döndürünce vagon aşağı gidip kapıyı parçalayacak. Aynen böyle yapın. Sonra sağ tarafa gelin iki halatı bağlayın ve aşağı kayın. Aynı mekanizma da burada da var. Bir farkla 2 çark var. Nasıl yapılacağını denme ile bulabilirsiniz. Çarkın birisi vagonu yukarı çıkarıyor diğer. yönünü çeviriyor.

Vagonu uçurumdan karşıya geçecek şekilde ayarlamalısınız. Şimdi vagonu itince vagon gidip ana kapıyı parçalıyor. Şimdi yarı yıkılmış iki platformdan atlayın. Başlangıç noktasına geldiniz. içeri girin. Geolojistiği alın. Tekrar dönün kırık köprüden ilerleyin. Ortaya gelince suya dalın ve karşı sahile çıkın Duvarlardan atlayarak zıplayarak devam edin ve büyük şelalenin yanı gelip Kamp ateşin ulaşın. Trands Travelle soviyet instilasyonuna ışınlanın.

Soviet Installation (3 Challenge)

1- Soviet Installation Ancient Cistern Challenge Tomb

Kendiniz Soviet Installationa ışınlayın. Üstteki Challenge gideceğiz.

Giriş hemen yıkık evin yanında ama aramakla zor bulunuyor. Vinci bulun vince asılı kütüğün bağlantı yerine ateş ederseniz kütük düşüyor ve karlar içinde bir kuyu açıyor. İşte giriş buradan içeri atlayın. Aşağı düşün. 2 duvarı tırmanarak aşağı inin. Atlayıp tutunacağınız kalas var. Bu sizi aşağı çekiyor. Aşağıdaki 2 dişliler arasına denk getirerek boşluktan suya düşün. Suda çıkacağınız bir platform var. Çıkın ve yuvarlak kapının yanındaki kırmızı çantaya ateş edin ve patlatın. Böylece yuvarlak kapı açılacak.İçeri girin hemen sağ yukarıda Ancident Cisterni görüyorsunuz. Ama onu almak çok kolay olmayacak. Köprüden ilerleyin ve karşıya atlayın atlayıp tutunacağınız kiriş kırıldığı için aşağı suya düşüyorsunuz. Ben size demiştim.

Sudan çıkın . İleride yuvarlak ve suyun akmasını engelleyen bir kapı daha var. Bombalı ok ile patlatın. Suya atlayıp açılan yerden girin. Sola dönün yukarılara çıkın gene bir yuvarlak kapı var. Bunu da patlatın. Oyunun başındaysanız ve buraya ilk defa geliyorsanız bombalı okunuz yoktur. Bu durumda gaz bidonunu alın salın üzerine fırlatın. Yukarı çıkıp barfiks kirişe atlayın aşağı sarkınca kanaldan su gelecek ve sal dolaba doğru hareket edecek. Zaman kaybetmeyip sal üzerine çıkın ve bidonu alıp yandaki aralıktan açmış olduğunuz delikten içeri fırlatın. Şimdi 2 ci odaya gidin ve açılmayı bekleyen yuvarlak kapının önüne bidonu koyup ateş edin ve patlatın. Böylece dışarı çıkan su yükselecek size yükselmiş olacaksınız. Türbe gibi olan yerdeki Natural İnstrici alın. Böylece Ancient Cistern Challenge Tomb u tamamladınız. Geldiğiniz yerden dönün kamp ateşinin oradan kendiniz en yakın 2 ci cahallenger kampına ışınlayın.


2-Soviet Installation Voice of God Challenge Tomb 

Haritadan challenger mağarasını bulun. İçeri girin en sonda kalaslarla kapalı geçit var. Ok atın ve halatla çekin kapı kırılsın ve açılsın. Demir kapıyı açmak için baltanızı kullanın.

İlerleyin şelalenin oraya gelin. Solda duvara tırmanın ve sağa atlayın. Kamp ateşine gelin buradan büyük şelalenin oradan duvarlara tırmanarak devam edin. Vadi boyunca devam edin ilerde kırılan bir köprü var aşağı düşerken karşı duvara tutunmalısınız. Duvarlardan devam edin. Sonunda büyük kemerli kapıya geldiniz. Buradan içeri girin. Yarı kırık bir kapı var. Bu kapıyı açacağız ama nasıl?

Sağdaki duvara tırmanın ve arka bölmeye girin. Makara ile karşıdaki halat kümesini bağlayın. Çarkı döndürün sonra ipi kesin ne oldu olmadı değil mi? Halat bidonu yukarıda kaldı. Onu indirmek lazım. Sağ tarafa atlayın ve duvarı kırın ana antreye geçin. Şimdi buradaki çarkı çevirin ve bidon böylece aşağı insin. Hemen kırılan duvardan arka tarafa geçin. Çarkı çevirin ve bidon ve ipi gerilsin. bidon iyice gerilince ipi kesin böylece bidon karşı buzullara çarpacak ve bunları kıracak böylece yarı kırık kapı açılır hale gelecek. Kırık duvardan geçin. Çarkı çevirin ve kapı açılsın.

Dumanlı havadan ilerleyin ve İnner Strengh i alın. Böylece Voice of God Challenge Tomb u tamamladınız.

Geldiğiniz yoldan devam edin. İki halat arasına ip atın ve bu halatta tırmanarak karşıya geçin. İleride iki halat atıp kayacağınız ve duvarlarda tırmanacağını yer var. Geldiğiniz mağaradan çıkın ve kamp ateşinin oradan 3 cü challengerin olduğu yere kendiniz ışınlayın

3-Soviet Installation Red Mine Challenge Tomb

Trenlerin olduğu yere gelin. Kule gibi yere merdivenlere tırmanın. Buradaki askerleri öldürün. Aşağı inin challenge girişini bulun. Yeşil düğmeye basın ve kapıyı açın. Bu yol sizi challengeyse götürecek. Halatla karşıya kayın. Suya girip karşı kıyıya yüzün.

Önünüzdeki kapalı kapıyı molotof kokteyle yakın ve kapı açılsın. İlerleyin atlayıp tutunacak bir kalas var ama bu kırıldığı için aşağı düşüyorsunuz. Geldiğiniz

yerden devam edin. Önünüze suların kapattığı bez parçaları gelecek burayı geçmek için molotof kokteyli alın. atacağınız yeri çok iyi ayarlamanız lazım.

Hemen suların fışkırdığı yerin biraz altına atarsanız bezler tutuşacak ve geçit açılacak. Karşıya atlayın Red mine ye geldiniz.

Karşıya atlayın ve kamp ateşine gelin. Devam edin Yukarıda asılı levha var. Buna atlayın tırmanın ve üzerine çıkın. Yan tarasa atlayıp merdivenlerden en yukarı çıkın. Taş yüklü vagona atlayın ve ilerde hareket eden vagonun su altına nasıl geldiğini görün. Karşı platforma atladığınız zaman sağda yakacağınız bezler var.

Ama su akılı olduğu için bezleri yakamıyorsunuz. Bu suyu kesmek lazım. Şimdi yukarı çıkın ve çarkların olduğu yere halat atın ve çekin. Açılan kapıdan vagonun hareket ettiğini ve taş yüklü vagona çarptığını görün. Durumu anladınız. Şimdi en yukarı tırmanın ve yukarıdan dökülen suyun yanına gelin. Burada halatı bağlayacağınız yerde var. Vagonla bu halat bağlanacak yere ip atın ve bağlayın.

Şimdi aşağı gelin taş yüklü vagona tekrar atlayın ve aşağı inmesini sağlayın. Böylece vagon gelecek yukarıdan su akımını engelleyecek. Şimdi karşı platforma atlayın. Molotof kokteyli kullanarak bezleri yakın açılan geçitten geçin. Merdivenlerden çok ve Briğth Eyesi alın böylece Red Mine Challenge Tombu tamamladınız. Geldiğiniz yerden dönün. Sağdaki kamp ateşine ulaşın. Buradan yeni challengere kendiniz ışınlayın.

Rise of the Tomb Raider Tam Çözüm
Rise of the Tomb Raider Tam Çözüm

Glacial Caverns Ice Ship Challenge Tomb:

Kendiniz Glacial Caverns kampına ışınlayın. Zaten bir kamp var. İlerleyin Opisyonal challange tomb nearby yazısı çıkacak. Karşı duvara atlayın.İlenirde solda uçuruma uzanan yarım kütük var. Buradan karşıya atlayın düz giderseniz Soviyet insilatationa çıkarsınız. Onun için kütükten sola atlamanız lazım.

Kütükten atladıktan sonra ice shipe geldiniz. bayrak asılı kalasa atlayın tırmanın ve mekanizmanın yanına gelin. kolu çevirin ve aksiyon tuşu ile devamlı basın böylece çevrilecek ve yukarıdaki asma terazisinin bir kolu aşağı inecek. Şimdi mekanizmanın yanından yukarı çıkın direk boyuna ilerleyin. Direğin sonun gelince asma terazinin kolundaki kozalak gibi demire atlayın. Sizin hızınızla gidip karşı buzulu kıracak.

Böylece sizi tırmanacak bir yol açılacak. Aşağı inin bu kırılan buzulun meydana getirdiği kalaslardan en yukarı çıkın. Burada da bir mekanizma var. Bunu sonuna kadar çevirin. Böylece koza gibi olan demir en alta inecek. Sonra zaman kaybetmeden. Yatay direklerden en uca gidin kozalak gibi demire atlayın ve karşıdaki buzları kırın böylece yol açılacak. Aşağı inin uçurumun karşısına atlayın. bu açılan yeni yerden yukarı tırmanın. Duvardaki kirişleri takip ederek en üste ulaşın. parlak yere geçin Classclly Traidi alın. Böylece Ice Ship Challenge Tomb bitirdiniz.

Bir kat aşağıda solda halat var. Buradan kayın ve Galactical caverne dönün ve kamp ateşine gelin.

The Lost City Chamber of Exorcism

Lost sitinin en sağındaki kampa kendiniz ışınlayın. 2 büyük merdivenden aşağı inin Challengere doğru yol alın. Mağara girişinde girin ve dev ayıyı büyük uğraşılar sonucu öldürün.

Mağaranın dibinde kırılacak bir kapı var. Bunu kırın ve gidebildiğiniz kadar gidin. Suya dalın su altından dalarak uzun bir müddet yüzün. Karşı kıyıya çıkın kamp ateşine gelin.

Buradan suya dalın ve kıyıya çıkın. İlerleyin Chamber of Exorcisme geldiniz.Yeşil zehirli dumana bomba atın ve kapının kırılmasını sağlayın

İçeri girin. sonunda bir odaya geldiniz. buradaki düzeneği inceleyin. Kapının ardında chamere of exorcisim var. Bu kapıyı kırmamız lazım. Aşağı gelin su altındaki kafesi görün bunu yukarı çıkarmamız lazım.

Karşınızdaki iki ip sarılı kolu görün ok ile ip atın ve çekin aşağı inince su boşalacak. aynı işlemi karşı kola yapınca havuzcuğun suyu boşalacak. hemen havuzcuğa girip kafesi bağlayan ipi kesin. Şimdi yukarı gelin ve mekanizmayı çevirin kafes yukarı çıkacak. Bidon gibi olan halat sarılı bidona ip atın ve çekin. Kafes kapı önüne gelecek.

Merdivenin yarısına kadar gelin ve her iki kola ip atın çekin çıkan patlayıcı dumana bir bomba atın ve patlama sonunda kapı açılacak. Kapıdan girin Gereek Fire yi alın. Böylece Chamber of Exorcism i bitirdiniz.

Yeni oyunlarda görüşmek üzere. İyi Oyunlar..

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: