bilim ve teknoloji haberleri

Samsung NX300 Fotoğraf Makinesi incelemesi

3 11

Samsung, son zamanlarda farklılığını göstermeye başladığı fotoğraf makinesi sektöründe akıllı ürünleriyle ciddi bir çıkış gösteriyor. Kablosuz bağlantı desteğine sahip kolay sosyal medya ile paylaşım yapmaya izin veren makineler, özellikle yeni nesil kullanıcılar tarafından oldukça rağbet görüyor. Ancak tüm makineler ortak bir sorundan muzdarip: Fotoğraf kalitesi

 

Samsung NX300 Fotoğraf Makinesi

Samsung NX300 inceleme
Samsung NX300

Bu sorunda sensörün payı oldukça çok büyük. Samsung arge çalışanları bunun farkına varmış ve değiştirilebilir lensli aynasız fotoğraf makinesi modellerinin en yenisi NX300’de APS-C boyutlu CMOS sensör kullanmış. Sensör ciddi anlamda fark yaratmayı başarmış. Fotoğraf makinesi yalnızca sensörüyle değil, nostaljik görünümlü bir tasarıma sahip gövdesinde kullanılan malzemenin kalitesi ve Samsung’un gelişmiş yazılım ve paylaşım özellikleriyle çok sevildi.

BU MAKİNEYİ HERKES KULLANABİLİR Samsung NX300, Teknolojide geçmişe dönüş akımının özellikle etkilediği fotoğraf makinelerinde sıkça benzerini gördüğümüz bu tasarım, makineye bambaşka bir hava katmış. Ön kısmı boydan boya kaplayan deri ve fırçalanmış metalin birleşimi, elinizde sıradan bir fotoğraf makinesi taşımadığınız hissini vermeyi başarıyor.

Samsung NX300
Samsung NX300

Samsung NX300 sağ üst kısmında klasik bir mod tekeri bulunuyor. Onun hemen yanında, o tekere dik ikinci ve daha ufak bir teker daha var. Bu teker ile enstantane hızını ve arka yüzdeki bir düğmeye basılı tutarak diyafram aralığını ayarlayabiliyorsunuz. ISO için bir teker yok, ana dörtlü düğmenin altında kalan düğme ISO’yu kontrol ediyor. Fn düğmesine bastığınızda ekranda ufak bir menü açılıyor. Buradan çekime dair tüm ayarları kontrol edebiliyorsunuz. Üstelik bunu düğmeleri kullanmak yerine ekrana dokunarak yapabiliyorsunuz. AF modu manuelde değilse, ekranın istediğiniz yerine dokunarak odaklama da yapabiliyorsunuz. 3,31 inç büyüklüğündeki ekran AMOLED. AMOLED ekranlar renk tutarlılığı konusunda sabıkalı oldukları için ekrandan gördüğünüzle bilgisayarda veya baskıda aldığınız sonucun farklı olması muhtemel. Ancak haricen bir vizör almaya niyetiniz yoksa bu ekranı kullanmaya mecbursunuz. Ekran dokunmatik olmasının yanında hareketli de. Ancak DSLR’larda gördüğümüz hareketlilik Samsung NX300’de pek yok. Ekran yalnızca 45 derece kadar aşağı 90 derece de yukarı dönüyor. Sağa sola çeviremiyor, kendi ekseni etrafında döndüremiyorsunuz. Yani ekranın hareketli olması pek de bir avantaj sağlamıyor aslında. Makinenin sağ tarafında kalan kapak altında micro-USB ve micro-HDMI bağlantıları bulunuyor. 1.4 versiyonlu HDMI çıkışı, destekleyen lensle birlikte çekilen 3D görüntülerin büyük ekrana aktarımına yarıyor.

Samsung NX300-teknokistan
Samsung NX300

Samsung NX300, PERFORMANSI Yazı içinde sıklıkla belirttiğimiz gibi Samsung NX300’le gerçekten iyi bir iş çıkartmış. Yeni sensör ve yenilenen otomatik odaklama motoruyla ciddi bir hız artışı sağlanmış. Samsung’un iddiası makinenin 0,08 saniye içinde otomatik odaklama yapabildiği. Samsung NX300’ün gerçekten çok hızlı odaklama yaptığını söyleyebiliriz. Bu hız özellikle hareketli objeleri yakalamaya çalıştığınızda kendini gösteriyor. Makine seri çekimde ise saniyede 8,6 kare yakalayabiliyor. Eski modellerde karşılaştığımız ve moralimizi bozan detay kayıpları Samsung NX300’de karşımıza çıkmadı. Güneşli olmayan günlerde dış mekanlarda yaptığımız çekimler dahi detaylı, keskin ve canlı sonuçlar verdi. Lens Önceliği modu Samsung’un yeniliklerinden. Objeleri yakın plan görüntülemek istediğinizde kullanabileceğiniz bu mod, diyafram ayarıyla oynamadan, arka planı bulanık, profesyonel görünümlü fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Samsung NX300 tüm bunların yanında düşük ışık performansıyla da göz dolduruyor. 800 ISO değerine kadar kirlilik rahatsız etmezken özellikle 3200’den sonra fotoğraflarda bozulmalar başlıyor. Ek olarak, makineyle beraber gelen Adobe’nin Ligthroom yazılımı kullanılarak fotoğraflardaki gölgeler temizlenebiliyor ve ortaya gayet aydınlık fotoğraflar çıkıyor.

Samsung NX300
Samsung NX300

Samsung NX300, AKILLI ÖZELLİKLERİ Samsung fotoğraf makinelerinin sahip olduğu yazılım yenilikleri şu an için hiçbir makinede yok ve Samsung bu avantajı kullanmayı oldukça iyi başarıyor. Makinenin üst kısmında kalan “Direct Link” düğmesi, makineyi Samsung Smart Camera uygulaması yüklü bir akıllı telefon veya tablete bağlıyor. Bu uygulamayla çektiğiniz fotoğrafları aynı anda tablet veya telefonunuza kopyalayabiliyorsunuz. Makinenin ana mod tekerini Wi-Fi’a getirdiğinizde daha farklı özellikleri de görebiliyorsunuz. Yine Smart Camera uygulaması destekli Mobile Link özelliğini kullanarak akıllı cihazınızdan makineye veya makineden cihazınıza fotoğraf ve videoları kopyalayabiliyorsunuz. Remote Viewfinder’a tıkladığınızda ise akıllı cihazınız vizöre dönüşüyor. Yalnızca ne çektiğinizi görmekle kalmıyor; çözünürlüğü, zamanlayıcıyı ve flaşı ayarlayıp yaptığınız çekimlerin nereye veya nerelere kaydedileceğini belirleyebiliyorsunuz. Bu mobil özelliklerin yanı sıra çektiğiniz fotoğraf ve videoları e-posta ile gönderebiliyor, Facebook, Picasa, YouTube gibi sosyal ağlarda paylaşabiliyor veya SkyDrive’da depolayabiliyorsunuz.

Samsung NX300, TEKNİK ÖZELLİKLER : Sensör • 20,3 megapiksel APS-C CMOS ISO • 100 – 25.600 Deklanşör Hızı • 1/6000 – 30 saniye Ekran • 3,31 inç hareketli AMOLED • WVGA (800×400 piksel), 768 bin noktalı Video • 1920×1080 @50p Hafıza • SD, SDHC, SDXC, UHS-1 Bağlantılar • micro-HDMI 1.4, micro-USB, NFC, Wi-Fi Diğer Özellikler • 2D/3D fotoğraf ve video çekimi • Akıllı telefon uygulaması • Otomatik yedekleme ve e-posta Pil • 1130 mAh Boyutlar / Ağırlık • 122 x 63,7 x 40,7 mm • 280 gram (pil hariç)

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum - "Samsung NX300 Fotoğraf Makinesi incelemesi"

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kenan
Ziyaretçi

deneme fırsatım oldu kesinlikle harika…

kerem Yeni
Ziyaretçi

usta canon650d mi yoksa nx300 mü sizce hangisi

yusuf
Ziyaretçi

ikisinin yeri ayrı bence. vizör bambaşka bir tad makinenin istediğin herşeyi sana verebilmesi ise ayrı bi tad. kullanım amacınızı tekrar sorgulayın. prof bir iş yapacaksanız 650 d ekipmanları daha geniş. sosyal anlamda , paylaşımcı biri iseniz 300

%d blogcu bunu beğendi: