bilim ve teknoloji haberleri

Synaptics FS9100 İle Gelen Özellikler

22

Yeni nesil akıllı telefonlarda güvenlik tabanı olarak bir çok yeni sistem geliştirildi. Apple, Samsung gibi öncü markaların liderliğini yaptığı tüm bu yeni sistemler arasında en çok dikkat çekeni ise parmak izi okuyucu sistemleri oldu. Akıllı telefonları tam anlamıyla kişiselleştirmeyi sağlayan ve akıllı telefonlarınızın çok daha güvenli bir kullanım sunmasını sağlayan parmak izi teknolojisi sayesinde artık akıllı telefon kilit ekranı açılışları da bir hayli kolaylaştırıldı.

İlk olarak Apple, Samsung, HTC gibi akıllı telefon devleri tarafından kullanılan parmak izi sensörleri son dönemde ise birçok seride yer almaya başladı. Sürekli olarak geliştirilen teknolojinin son ürünü olan Synaptics FS9100 okuyucularıyla beraber de artık parmak izi okuyucu sensörlerde yeniş bir dönem başladı.

Synaptics FS9100 İle Gelen Özellikler
Şimdiye kadar akıllı telefonlarda kullanılan parmak izi sensörleri bu teknolojinin ilk temsilcileri olarak dikkat çekmişti. Genelde ana ekran tuşunun tasarımının değiştirilmesi veya ayrıca bir tuş gereksinimi oluşturan parmak izi sensörleri Synaptics tarafından geliştirilen Synaptics FS9100 sayesinde artık tüm bu gereksinimlere ihtiyaç duymayacak. Peki, Synaptics FS9100 ile parmak izi teknolojisi için ne gibi yenilikler kullanıcıları bekliyor? Yapılacak değiştirmeler neler? Açıklanan detaylarla inceleyelim.

Synaptics FS9100 İle Gelen Özellikler

Cam Yüzeye Eklenen Optik Okuyucusu
Synaptics FS9100 serisinin çözdüğü en büyük sorun parmak izi sensörleri için gerekecek ekstra tuş gereksinimi ya da Home tuşu olarak bilinen ana ekran tuşuna entegre etme sorunu. Zira yeni teknoloji sayesinde artık parmak izi okumak için ne ekstra bir buton benzeri okuyucu kullanmanıza gerek kalacak ne de ana ekran tuşunun gerek tasarım olarak gerek de işlev olarak değiştirilmesine gerek kalacak.

Synaptics FS9100 serisi doğrudan ana ekranın camına yerleştirilebilecek. Cam yüzeyin alt kısmına yerleştirilen yeni optik okuyucu sistem sayesinde kullanıcılarına ana ekranda cam yüzeyi kullanmaları yeterli olacaktır. 1 mm cam sistemlerinde kullanılacak olan yeni teknoloji aslında Apple tarafından da konuşulan teknolojilerden de bir tanesi. Haliyle bu alanda oldukça ilgi çeken bir teknoloji.

Yeni Parmak İzi Okuyucu Synaptics FS9100 Ortaya Çıktı

Yapay Zeka Desteği İle Geliyor
Synaptics FS9100 serisinde kullanıcılara sunulması beklenen bir diğer değişiklik ise yapay zeka sistemi olacak. Pureprint teknolojisi adı verilen bu yeni teknoloji sayesinde artık kullanıcıların parmak izi yüksek DPI baskıları ile alınabilecek.

Kullanılacak olan yapay zeka sisteminde ise ekrana basılan parmak izinin gerçek olup olmadığını anlaması çok kısa bir süre almasına karşın çok daha yüksek doğruluk değerine sahip olacak. Haliyle artık parmak izi okuma hatalarının da minimum seviyelere inmesi bekleniyor ki yapay zeka desteği de bunu sağlayacak.

Yeni Parmak İzi Okuyucu Synaptics FS9100 Ortaya Çıktı

Synaptics FS9100 İle Çok Daha İnce Kasa
Son olarak yeni parmak izi teknolojisinin akıllı telefonlarda çok daha ince kasa tasarımı sağlayacağını da belirtelim. Sadece 1 mm gibi bir kalınlıkta doğrudan cam yüzeyin altında kullanılması Synaptics FS9100 serisinin akıllı telefon üreticilerine de büyük oranda artıklar kazandırmasını sağlıyor.

Yeni Parmak İzi Okuyucu Synaptics FS9100 Ortaya Çıktı

Menü tuşuna duyulan gereksinim kaldırılması ile ekran cam boyut uyumunu da çok daha iyi sağlaması beklenen yeni teknolojinin tasarım konusunda büyük bir ayrıcalık sunacağı da kesin.Gelelim Synaptics FS9100 serisinin hangi akıllı telefonlarda kullanılacak olması. Zira yeni parmak izi teknolojisinin tanıtılmasıyla beraber yeni teknolojinin ilk olarak kullanılacağı telefonlarda yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ortaya atılan iddialara göre yeni parmak izi sistemini kullanacak ilk telefonun ise Samsung’un yeni amiral gemisi olan Galaxy S8 modeli olması bekleniyor.

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: