bilim ve teknoloji haberleri

The Cove, bu belgeseli izlemelisiniz

0 5

“The Cove” 2009 Amerikan yapımı bir belgesel. Belgeselde Japanya Taiji milli parkında yapılan yunus katliyamını anlatıyor. IMDB puanı 8.6 olan bu belgeselin yapılması Richard O’Barry ‘ nin yapılan katliyamlara karşı duyarsız kalamaması ve  bunu engellemek için kendisine yardım edecek  bir grup toplamasıyla başlıyor. Richard O’Barry aynı zamanda 60 lı yıllarda yapılan Flipper dizisinde oynayan yunusları yakalayan ve eğiten kişi. Flipper’ ın bulunduğu tuzlu gölün hemen yanında kalan Richard ve dizide oynayan yunus arasında inanılmaz bir bağ kuruluyor. Flipper dizisinden sonra yunuslara artan ilgi bir süre sonra onların kapalı alanlarda sergilenmesine daha sonra etleri için katledilmesine dönüşünce Richard bu durumun oluşmasında kendisininde rolu olduğunu düşünerek dünyadaki en büyük yunus katliyamının yapıldığı yerde insanları bilinçlendirmek ve bu duruma bi son vermek için çalışmalar yapıyor. Bu filmi izledikten sonra yunusları daha fazla merak edeceksiniz, ne kadar zeki ve farklı yaratıklar olduğunu anladığınızda onların bu şekilde katledilmesine dayanamıycaksınız.

Yunus, balinalar (Cetacea) takımının dişli balinalar (Odontoceti) alt takımı içindeki yunusgiller (Delphinidae) familyasında sınıflanan türlerin büyük çoğunluğu ile nehir yunusları (Platanistoidea) üst familyasında sınıflananların tümü için kullanılan ortak addır. Başta kıta sahanlıklarının görece sığ denizleri olmak üzere, tüm Dünya denizlerinde ve bazı nehirlerde bulunan yunuslar etçilcanlılardır ve genellikle balık ve mürekkep balığı ile beslenirler. Omurgalı hayvanların içine girer. Yunusgiller (Delphinidae) familyası, balinalar (Cetacea) takımı içindeki en kalabalık familyadır üyeleri yaklaşık 10 milyon yıl önce, Miyosen devrinde ortaya çıkmıştır. Yunusların hayvanlar âleminin en zeki canlılarından olduğu kabul edilir ve arkadaş canlısı genel görünümleri ile oyuncu tavırları, onları insanların gözünde popüler bir yere koyar.

Yunuslar hakkında bilinmeyenler:

  • Yunusların bulunduğu bir akvaryuma bir çay kaşığı su damlatırsanız yunuslar o damlacığın yerini milimetrik bir doğrulukla bulabilirler. Bunu damlacığın suda çıkardığı ses dalgalarını izleyerek yaparlar.
  • Yunuslar suyun içindeyken hiçbir insan üretimi bir cihazın sahip olmadığı mükembellikte bir sonar sistemine sahiptir. Suyun içerisinde canlıların içlerini görebilir kalp atışlarını dinleyebilirler. Suyun içine giren hamile bir bayanın çocuğunu bile görebilirler.
  • Derileri her iki saatte bir dökülerek yenilenir bu sayede suyun sürtünme kuvvetini azaltırlar ve suyun vücutlarında akışı maksimuma ulaşır, bu sağyede saatte 60 km/s hıza ulaşabilirler.
  • Penisleri yarım metre boyundadır ve kavrama yeteneğine sahiptir, penislerinin uçları bir kancayla son bulur.
  • Konuşkanlıklarıyla ün salmalarına rağmen ses telleri yoktur, çıkardıkları sesler burun kanallarının altındaki keselerden gelir. Bu sesleri kimi zaman yön bulma, avlarının yerlerini saptamada kimi zamanda etraflarındaki diğer yunusların seslerini taklit ederek onların ilgisini çekmek için kullanırlar.
  • İnanılmaz zeki yaratıklardır. Beyinleri bir insanınkinden daha karmaşıktır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: