bilim ve teknoloji haberleri

Uber hesabınız tehlikede olabilir!

15.413

Fakeapp Uber

Android Fakeapp uber Trojan’ı Google’ın mobil platformunu uzun zamandır değişik değişik formlarda kötüye kullanıyor, en son türevlerinden biri ise Uber’in ara yüz kısmını taklit eden sahte bir uygulama Symantec’e göre trojan ekranda belirli aralıklarla beliriyor ve telefon numaranız ile parolanızı girmenizi sağlamaya çalışıyor. Enter’a bastığınızda, giriş bilgileriniz uzak bir sunucuya gönderiliyor ve bunun ardından Trojan’ın yapımcıları giriş bilgilerinizi hesabınızı ele geçirmek için veya hacker’lara satıyorlar.

Bu Fakeapp Uber’in giriş ekranının bir kopyasını göstermekle kalmıyor. Şüphelenmenize engel olmak ve şifrenizi kısa sürede değiştirmenizi engellemek için enter’a basmanızın ardından orijinal uygulamadan konumunuzu gösteren bir ekran bile yüklüyor. Görünüşe bakılırsa bunu gerçek uygulamadaki bir URL’ye derin link’leme yaparak başarıyor, bu konumunuzu kullanarak bir Sürücü İsteği aktivitesi başlatıyor.

Symantec, bunun “zararlı yazılım yapımcılarının hiçbir zaman sona ermeyen çabalarının bir örneği” olduğunu söylüyor. Tavsiyesi ise her zaman duyduğumuz ve bildiğimiz şeyler: Uygulamanızın güncel olduğundan emin olun, güvenilir anti-malware uygulamaları yükleyin ve bilinmedik sitelerden uygulama indirmeyin.

Sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: