bilim ve teknoloji haberleri

Vodafone 5G’de Rekor Kırdı!

0 0

Türkiye’de 1 Nisan tarihi itibariyle 4G resmen kullanıma sunulurken bu yeni mobil verinin daha iyi ve yüksek hızda sunulabilmesi adına Türkiye’deki operatörleri ciddi bir rekabet içerisinde olduğu görülmüştü. Bu yeni bağlantı türünün ardından gözler 5G adı verilen yeni mobil veriye çevrilirken yeni teknoloji için pek çok operatör çalışmalarını sürdürüyor.

5G’de Rekabet Artacak

Yeni internet için en iddialı operatörlerden bir tanesi Vodafone olurken 5G çalışmalarında rekor seviyede bir hıza ulaşıldı. Yapılan resmi açıklamalarda Vodafone’un 10 gigabit veri taşıma hızına ulaştığı ifade edilirken bu durum Vodafone’un 5G için çok daha güçlü bir duruma gelmesini sağladı.

İki nokta arasındaki veri taşıma hızını saniyede 10 gigabit gibi oldukça yüksek bir rakama çıkarmayı başaran Vodafone, bu konuda ne kadar iddialı olduğunu da şimdiden göstermeyi başardı.

Özel Teknoloji Kullanılıyor

10 Gbit/s E-band adı verilen bir teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdüren Vodafone bu yeni teknoloji ile birlikte hız ve veri transferini artırmayı başardı. Aynı zamanda Türkiye’de ilk defa bu teknolojiyi kullanan operatörde yine Vodafone oldu.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda Vodafone’nun ilerleyen zamanlarda yapılacak çalışmalar ile birlikte hızını daha da artırılabileceği ifade edilirken şimdiden 5G konusunda olumlu adımların atılması Türkiye’nin yeni bağlantı türüne de çok gecikme yaşanmadan geçebileceğini gösterdi. 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: