bilim ve teknoloji haberleri

VPN Kullananlar Fişleniyor Mu?

0 0

Türkiye’de terör faaliyetleri giderek artarken internet kullanımında da bu doğrultuda çeşitli kısıtlamalar yapılmaya başlandı. Özellikle son dönemlerde sosyal ağlara ve çeşitli özel servislere yönelik yapılan kısıtlamalar kullanıcıların çeşitli tepki göstermesine neden olurken konu ile ilgili resmi bir açıklama yapıldı.

Fişleme Yapılmıyor!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan resmi açıklamalarda özellikle VPN kullanımının son dönemlerde arttığını fakat gündemde yer alan pek çok iddianın gerçeği yansıtmadığını söyledi. Türkiye genelinde VPN kullanan tüm vatandaşlara fişlendiği yönünde pek çok haberin gündemde yer almaya başladığını belirten Arslan, bu konuda gündeme getirilen iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Hedef Terör

Şu anda sadece terör için çeşitli kısıtlamaları getirildiğini belirten Arslan terör faaliyetlerinde bulunan ya da internet üzerinden bu yönde işlem yapan kişilerin tespit edilmeye çalışıldığını ve bu tip kişiler dışında vatandaşların herhangi bir sorun yada fişleme gibi bir durum ile karşılaşmaya belirtti.

Yapılan bu açıklamalar ile birlikte gündemde yer alan iddialar hakkında da resmi olarak bilgiler paylaşılırken Türkiye’de gündeme gelen pek çok haberin gerçeği çarpıttığı da ifade edildi. Öyle ki dünya genelinde Avrupa ve Amerika gibi pek çok ülkede herhangi bir sosyal ağ kısıtlamasının getirilmediği belirtirken Bakan Arslan yaptığı açıklamada Fransa gibi pek çok ülkenin bu tür önlemler aldığını ve bunların da günümüz şartlarında normal karşılanması gerektiğini belirtti.

Siber Saldırılıyor Artıyor

Her hafta 500 Siber saldırının alındığını belirten Bakan Arslan siber saldırılara karşı da yoğun olarak çalışmaların yapıldığını ve önlemlerin alınmaya çalışıldığını belirtti. Özellikle sadece terör konusunda faaliyetlerde bulunan kişilere yönelik yapılan bu operasyonların vatandaşlara herhangi bir etkisinin olmayacağı ve bu nedenle yapılan engellemelerin kısa süreli olması sebebiyle sorun olarak görülmemesi gerektiğini söyleyen Arslan yaptığı bu açıklama ile kamuoyunu aydınlattı.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: