bilim ve teknoloji haberleri

Yapay zeka güvenliğinden endişe duymuyorsanız, duymalısınız!

yapay zeka elon musk
1.708

Yapay zeka

Bilim adamları, uzun yıllardan beri yapay zeka üzerine kafa yoruyor. Akıllarda ise hiç değişmeyen şüpheli iki soru, Yapay zeka nasıl olacak ve insanlık için ne gibi tehditler oluşturacak? İlk sorunun cevabı satranç oynayan, hesap yapan, konuşabilen robotların kendini göstermesiyle birlikte ortaya çıksa da, bilgisayardaki özel programlar sayesinde belirli insani eylemleri yerine getirebilen bu robotların ne gibi bir tehlike oluşturabileceği hâlâ merak konusu. Nitekim robotların gelecekte insanları öldürebileceği, köleleştirebileceği gibi çeşitli endişeler de mevcut. Zira hafıza, öğrenme, yaratıcılık ve hızlı eylem gösterme gibi özelliklere sahip bu robotlar neredeyse gerçek bir insan gibi davranabilecek.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi (MEPhI) Akıllı Sibernetik Sistemler Enstitüsü’nden Profesör Aleksey Samsonoviç, Holywood yapımı Terminatör ve Matrix gibi filmlerin gerçekçi olmadığını savundu.

Samsonoviç “Robotlar şimdilik insanlara çok bağımlı halde, bir insanı öldürebilse bile daha sonra kendi ortadan kalkar. Gelecekte robotlar kendi kendine yararlı madenler çıkarma, fabrika inşa etme gibi eylemleri yerine getirebilir; ancak bunun bizim içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde olmayacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Elon Musk yapay zeka konusunda uyarılarına halen devam ediyor. Son günlerin en popüler gündem konusu olan “Kuzey Kore” Elon Musk’ın da gündemine girmiş olmalı ki geçtiğimiz günlerde, bu konuyu da kullanarak yapay zekaya tekrar dikkat çekti.

“Yapay zeka güvenliğinden endişe duymuyorsanız, duymalısınız! Kuzey Kore’den çok daha riskli!” diyen Elon Musk, bu açıklamayı Dota 2 oyununda dünyanın en iyilerine karşı oynayan OpenAI yapay zeka botunun maçından hemen sonra yaptı.

Elon Musk tarafından go veya satranç gibi oyunlardan daha karmaşık olarak açıklanan Dota 2 oyununda, dünyanın en iyi oyunculardan birini yenen ilk yapay zeka oyun robotunun zaferinden hemen sonra bu Tweet’i atan Elon Musk, OpenAI gibi giderek güçlenen yapay zekanın, nihayetinde kontrol edilmesi gerektiği konusunda uyarılarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda Amerika’da valilere yönelik konuşmasından sonra çok tartışılan “yapay zekanın geleceği ve güvenlik” konusunda Elon Musk, insanların bir süre sonra “ev kedisi” gibi olacağını belirtiyor. Eğer yapay zeka karşısında bir şey yapmazsak ev kedisine dönüşeceğimizi belirten Elon Musk, insanlığın yeni bir “dijital katmana” ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

 

Kaliforniya’da bir konferansta “Bence en iyi seçeneklerden biri yapay zeka katmanı eklemektir” açıklamasında bulunan Elon Musk “vücudumuzun geri kalanıyla ortak ve iyi çalışabilecek üçüncü bir katman” konusunu dile getirerek odağı kendisinin de şirketi olan Neuralink‘e çevirdi.

“Size özel, yüksek bant genişliğine sahip bir sinirsel bir arayüz oluşturabilirsek artık ev kedisi değilsiniz” diyen Elon Musk, hem kendi şirketinin hem de nanoteknoloji şirketlerinin bizler için nasıl bir gelecek hazırlamaya çalıştığının altını çiziyor.

Ünlü bilim adamı Stephen Hawking, yapay zekanın çok geliştiğini ve faydalı olduğunu ancak insan zekasını geçebilecek bir düzeye gelmesinden endişe duyduğunu söyledi.

Hawking, “Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz” dedi. ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı olan dahi fizikçi de yapay zeka teknolojisi aracılığıyla konuşabiliyor. Intel’e ait bir akıllı telefon klavye uygulaması olarak çalışan bu teknoloji, Prof. Hawking’in ne düşündüğünü anlayabiliyor ve kullanmak isteyebileceği kelimeleri önerebiliyor.

Yorumlar
%d blogcu bunu beğendi: