bilim ve teknoloji haberleri

Yapay Zeka Tıp Alanına Giriyor!

0 0

IBM Watson adı ile piyasaya sunulduktan sonra oldukça ilgi gören özel yapay zeka, hastalıkların teşhis edilmesinde etkin rol oynayacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda tıp dünyasında yer alacak cihazın artık lösemi teşhisi gibi kritik görevleri yerine getirebileceği belirtildi.

Tokyo Üniversitesi’nden Önemli Katkı

IBM ile birlikte Tokyo Üniversitesi birlikte çalışarak özel bir projeyi ortaya çıkartırken, lösemi tanısı için IBM Watson üzerinde çeşitli geliştirmelerin yapıldığı belirtildi. Cihazın hasta değerleri üzerinden yapılan araştırmalar ile birlikte geliştirildiği belirtilirken, bu geliştirmeleri le birlikte IBM Watson 2 denekte lösemi teşhisini doğru bir şekilde belirledi. Şu anda geliştirme aşamasında olduğu için testleri süren IBM Watson geleceğin tıp teknolojisi hakkında da önemli bilgiler sunuyor.

IBM Watson üzerinden karşılaştırmaların yapılması için doğru ve güvenilir verilerin sunulması gerekirken, yapılacak karşılaştırmalar ile birlikte kişide lösemi olup olmadığı kolay bir şekilde belirlenebiliyor. Üstelik karşılaştırma işlemleri 10 dakika gibi kısa sürede bitiyor.

Elbette bu noktada karşılaştırma yapabilecek doğrulukta verilerin elde edilmiş olması şart. Diğer türlü yapay zekanın da yanılma payı artmaya başlıyor. Bu da, kritik konularda büyük bir risk oluşturabiliyor.

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: