bilim ve teknoloji haberleri

Yeni Macbook’lar Ateş Pahası!

0 0

Apple geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı MacBook modellerinin ardından en çok etiket fiyatları ile konuşuldu. Özellikle Türkiye’de ek vergiler ile birlikte cihazların etiket fiyatları oldukça yükselirken, İngiltere’de de oldukça farklı bir durum yaşanıyor. Brexit ile birlikte ekonomik anlamda dengelerin değiştiği İngiltere’de bu durum sonrasında fiyatlar çok daha yükseldi.

Yüzde 25 Zamlandı  

MacBook modellerinde 11 inçlik model satıştan kaldırılırken, 13 inçlik MacBook Air modelinde 100 Sterlinlik bir artış yapıldı ve fiyatlar 949 Sterline yükseldi. Bazı modellerde ise artış 300 Sterline kadar artmış durumda. Ülkedeki fiyatlara bakıldığında Türk Lirası cinsinden en ucuz model 5.500 TL.

Türkiye’de Daha Pahalı

MacBook modellerinde Türkiye’de durum çok daha vahim. Zira Türkiye’de en ucuz MacBook modelleri 5 bin 309 TL gibi bir etiket fiyatına sahip. MacBook Pro 5.999 TL, Touch Bar ve Touch ID’li 13 inç’lik model 7.199 TL gibi etiket fiyatlarında satılıyor. Bu fiyatlar MacBook almak isteyen kişilerin bir kez daha düşünmesine yol açıyor. Özellikle modellerin sürekli yenilenmesi ve her yeni modelde farklı özellikler ile kişilerin cihazları alması noktasında teşvik edilmesi ciddi bir maddiyat gerektiriyor. 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: