bilim ve teknoloji haberleri

Zenmate: Türkiye Sansürlüyor

0 0

Türkiye’de yaşanan sosyal olaylar ve çeşitli siyasi gelişmeler Türkiye’de güvenlik amaçlı sosyal ağların erişime kısıtlanması ile sonuçlanırken 24 saate veren kesintiler nedeniyle Türkiye’de başta Facebook olmak üzere Twitter, Instagram, YouTube, WhatsApp ve Skype gibi pek çok uygulama erişim dışı kaldı. Uzun süre servislerin kullanılamaması bilgi alışverişinin yapılmasını zorlaştırırken konu ile ilgili pek çok kişi yardımcı araçlara başvurdu.

Çare VPN

Kişiler VPN olarak adlandırılan yardımcı araçlar ile erişimi kısıtlanan sitelere kolay bir şekilde giriş yapabildi. Bu konuda en çok tercih edilen uygulamalardan bir tanesi de Zenmate oldu. Fakat işin en dikkat çeken noktası Zenmate tarafından kullanıcılara yapılan bilgilendirme oldu.

Sansürlere Dikkat Çekildi

Zenmate yaptığı açıklamada Türkiye Sansürlüyor başlığını kullanırken Türkiye’de pek çok sosyal medya için yasaklamanın getirildiği ve kullanıcıların mevcut internet bağlantıları üzerinde bu sistemlere ulaşabilmesinin mümkün olamayacağını ifade edildi. Yaşanan kısıtlamalar nedeniyle özgür internet kullanımı isteyen kişilerinin Zenmate kullanması istenirken özellikle Google Chrome gibi farklı tarayıcılar için geliştirilen özel eklentiler gün boyunca yoğun bir ilgi gördü.

Gösterilen ilgi pek çok farklı uygulamanın gün içerisinde kullanım istatistiklerini arttırırken aynı zamanda Türkiye’de yaşanan bu durum bu tip araçlar için de bir fırsat yarattı. 

sizlere teknokistan.com farkıyla sunulmuştur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: